Cime 2 kvartál 2024

Bytová výstavba v Olomouckém kraji v pololetí vzrostla o 81,5 pct

Olomouc 4. září (ČTK) - V Olomouckém kraji byla v prvním letošním pololetí zahájena stavba 1453, kterých bylo meziročně o 81,5 procenta více. Meziroční tempo růstu bylo ve srovnání s ostatními kraji nejvyšší. V celém Česku se bytová výstavba od ledna do června zvýšila o 9,7 procenta, zahájena byla stavba 22.721 bytů. ČTK dnes informaci získala z předběžných údajů Českého statistického úřadu.

Nejvíce bytů v Olomouckém kraji bylo v prvním pololetí zahájeno v nových bytových domech, a to celkem 663. Jejich počet byl o 485 bytů vyšší než ve stejném období minulého roku. Meziročně vyšší bylo také tempo výstavby rodinných domů. V těchto stavbách bylo započato 536 bytů, tedy o 65 bytů více než v prvním pololetí 2021. V nebytových budovách byla zahájena výstavba 118 bytů, což odpovídalo meziročnímu zvýšení o 102 byty.

Nejméně bytů bylo od ledna do června v rámci Olomouckého kraje zahájeno v okrese Jeseník, kde jich statistici evidují 36. Naopak nejvyšší meziroční růst bytové výstavby vykázalo Olomoucko. Byla tam v pololetí zahájena stavba 851 bytů, v meziročním srovnání o 574 bytů více.

Počet zahájených bytů v kraji tvořil 6,4 procenta z celkového počtu 22.721 zahájených bytů v České republice. Nejvíce staveb bytů bylo zahájeno ve Středočeském kraji, a to 3951. Následoval Jihomoravský kraj (3282 bytů) a Praha (3118 bytů).

Loni bytová výstavba v Olomouckém kraji výrazně klesla. Zahájena byla stavba 1690 bytů, meziročně jich bylo o 11,8 procenta méně. Bytová výstavba v kraji už předloni po předchozím růstu meziročně klesla o 8,2 procenta, jelikož značnou část stavební sezony poznamenala pandemie koronaviru. V roce 2019 bytová výstavba v kraji vzrostla o 2,3 procenta.

Bytová výstavba v posledních letech ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní připravuje, staví či dokončuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti budují byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu. Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce staví více než 300 bytů. Přes 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS.

Developerská skupina Redstone loni kvůli vysoké poptávce po bytech rozšířila zahájenou stavbu první etapy projektu Šantovka Living z původně plánovaných dvou bytových domů na čtyři. Počet nabízených bytů se tak zdvojnásobil na 68.