Cime 3 kvartal 2024

Bytová výstavba v Olomouckém kraji od ledna do září klesla o pětinu

Olomouc 14. listopadu (ČTK) - Bytová výstavba v Olomouckém kraji letos výrazně klesá. Za prvních devět letošních měsíců začala v kraji stavba 1174 bytů, meziročně jich bylo o bezmála pětinu méně, vyplývá z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Bytová výstavba v kraji už loni po předchozím růstu meziročně klesla o 8,2 procenta, jelikož značnou část stavební sezony poznamenala pandemie koronaviru. Předloni bytová výstavba v Olomouckém kraji naopak vzrostla o 2,3 procenta.

Na novou výstavbu v Olomouckém kraji od ledna do září připadlo 982 bytů a na změnu dokončených staveb 192 bytů. Z toho v nových rodinných domech za první tři čtvrtletí začala stavba 780 bytů a v bytových domech 199 bytů.

Za celý rok 2020 začala v Olomouckém kraji stavba 1917 bytů, meziročně o 8,2 procenta méně. Z celkového počtu zahájených staveb bytů jich loni připadlo 1675 na novou výstavbu. Stavba dalších 242 bytů byla zahájena v už dokončených stavbách. V roce 2019 začala v Olomouckém kraji stavba 2089 bytů, jejichž počet meziročně vzrostl o 2,3 procenta a byl druhý nejvyšší za posledních 11 let.

Bytová výstavba v posledních letech ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní připravuje, staví či dokončuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti staví byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu.

Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce staví více než 300 bytů. Více než 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS. Kvůli vysokým cenám stavebních prací byl ale pozastaven projekt luxusní obytné čtvrti Šantovka Living, ve které mělo být 200 bytů. Lidem, kteří už složili zálohy, se developer rozhodl vrátit peníze. Podle firmy zatím není možné stavbu uskutečnit.