Komatsu potřebu bagr

Bytová výstavba v Olomouckém kraji loni vzrostla nejrychleji v ČR

Olomouc 14. února (ČTK) - Bytová výstavba v Olomouckém kraji loni vzrostla nejrychleji v celém Česku. Začala stavba 2255 bytů, v meziročním srovnání jich bylo o třetinu více. Meziroční tempo růstu bylo mezi všemi kraji nejvyšší. V celém Česku bytová výstavba v roce 2022 klesla o 7,7 procenta na 41.546 bytů. ČTK dnes informaci získala z předběžných údajů Českého statistického úřadu.

Na novou výstavby loni v Olomouckém kraji připadlo 1788 zahájených bytů a na změny dokončených staveb 467 bytů. Z toho v nových rodinných domech začala stavba 997 bytů, v nových bytových domech šlo o 776 bytů a v nebytových budovách o 176 bytů.

Předloni bytová výstavba v Olomouckém kraji výrazně klesla. Začala stavba 1690 bytů, meziročně to bylo o 11,8 procenta méně. Bytová výstavba v kraji už v roce 2020 po předchozím růstu meziročně klesla o 8,2 procenta, jelikož značnou část stavební sezony poznamenala pandemie koronaviru. V roce 2019 bytová výstavba v kraji vzrostla o 2,3 procenta.

Bytová výstavba v posledních letech ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní připravuje, staví či dokončuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti budují byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu. Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce staví více než 300 bytů.

Přes 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS. Developerská skupina Redstone loni kvůli vysoké poptávce po bytech rozšířila zahájenou stavbu první etapy projektu Šantovka Living z původně plánovaných dvou bytových domů na čtyři. Počet nabízených bytů se tak zdvojnásobil na 68.