Cime 3 kvartal 2024

Bytová výstavba v Olomouckém kraji letos do září vzrostla o 50 pct

Olomouc 11. listopadu (ČTK) - V Olomouckém kraji za první tři čtvrtletí letošního roku začala stavba 1763 bytů, což bylo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o polovinu více. Meziroční tempo růstu bylo mezi všemi kraji nejvyšší. V celém Česku bytová výstavba od ledna do září klesla o 4,7 procenta, začala stavba 31.974 bytů. ČTK dnes informaci získala z předběžných údajů Českého statistického úřadu.

Nejvíce staveb bytů bylo v Olomouckém kraji od ledna do září zahájeno v nových rodinných domech - 724. V nových bytových domech byla za prvních devět měsíců započata stavba 677 bytů, v nebytových budovách 152.

Loni bytová výstavba v Olomouckém kraji výrazně klesla. Zahájena byla stavba 1690 bytů, meziročně jich bylo o 11,8 procenta méně. Bytová výstavba v kraji už předloni po předchozím růstu meziročně klesla o 8,2 procenta, jelikož značnou část stavební sezony poznamenala pandemie koronaviru. V roce 2019 bytová výstavba v kraji vzrostla o 2,3 procenta.

Bytová výstavba v posledních letech ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní připravuje, staví či dokončuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti budují byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu. Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce staví více než 300 bytů.

Přes 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS. Developerská skupina Redstone loni kvůli vysoké poptávce po bytech rozšířila zahájenou stavbu první etapy projektu Šantovka Living z původně plánovaných dvou bytových domů na čtyři. Počet nabízených bytů se tak zdvojnásobil na 68.