Cime 3 kvartal 2024

Bytová výstavba na Slovensku se podle statistiků dostala do útlumu

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Výstavba bytů na Slovensku se ve třetím čtvrtletí dostala do útlumu. Počty dokončených i připravovaných bytů klesly meziročně dvouciferným tempem. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad. Pokles bytové výstavby se dostavil v době přetrvávajícího ochlazení realitního trhu po zvýšení úrokových sazeb.

Ve třetím čtvrtletí úřady na Slovensku, které má zhruba 5,4 milionu obyvatel, zkolaudovaly 4232 bytů. To bylo nejméně od prvního čtvrtletí loňského roku. Meziročně to představovalo pokles o 22 procent. V porovnání s průměrem za stejné období let 2015 až 2019, tedy před vypuknutím epidemie nemoci covid-19, bylo ovšem dokončeno o šest procent více bytů. Koronavirová nákaza pak výstavbu bytů na Slovensku výrazněji ovlivnila.

Z regionálního srovnání byl největší počet bytů dokončen v Bratislavském kraji, kde je nejvyšší životní úroveň a nejvyšší ceny bydlení z celé země. Většinu postavených bytů ve sledovaném období na Slovensku tradičně tvořily bytové jednotky v rodinných domech.

Novou bytovou výstavbu se podle statistického úřadu stále nedaří nastartovat. Ve třetím čtvrtletí úřady vydaly povolení k výstavbě celkem 4168 bytů, což proti loňsku představuje pokles o 15,4 procenta. V meziročním srovnání počty vydaných stavebních povolení klesají nepřetržitě od loňského druhého kvartálu.

Na konci září bylo na Slovensku rozestavěno více než 79.000 bytů. To bylo o 2,9 procenta méně než před rokem, ale zároveň o 6,9 procenta více než před vypuknutím koronavirové nákazy.

Počty dokončených bytů i vydaných povolení na tyto stavby klesly na Slovensku meziročně i v souhrnu za první tři čtvrtletí.