Komatsu potřebu bagr

Bytová výstavba na jihu Moravy stagnuje, stavebních povolení je letos méně

Brno (ČTK) - Na jihu Moravy letos od ledna do září začala stavba 4540 bytů, což je téměř stejně jako loni ve stejné období. Dokončených bytů bylo meziročně o 364 více. Zároveň ale za tři čtvrtletí stavební úřady vydaly méně stavebních povolení, a to o 993, což představuje pokles o 13,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo brněnské pracoviště Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle statistiků se za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil počet dokončených staveb k bydlení v kraji o 364 na 3627 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech klesl o 1,8 procenta, což představuje 30 bytů, bytů v bytových domech bylo meziročně o 14,5 procenta, tedy o 161 bytů více. Ve srovnání jednotlivých krajů byl počet dokončených bytů na jihu Moravy třetí nejvyšší po Středočeském kraji a Praze.

Žádný meziroční růst nevykázal v kraji počet zahájených staveb určených k bydlení. V průběhu tří čtvrtletí letošního roku začala stavba 4540 bytů, což je skoro totožný počet jako loni za stejné období, podle předběžných výsledků letos stavbaři rozestavěli o dva byty méně. Ve srovnání krajů je to druhý nejvyšší počet za Středočeským krajem. Zatímco u rodinných domů počet zahájených staveb bytů klesl o 27,8 procenta, tedy 562 bytů, u bytových domů se jejich počet o 505, tedy o 33,6 procenta zvýšil. Počet zahájených staveb bytů byl za tři čtvrtletí nižší ve všech krajích kromě Karlovarského a Jihomoravského.

Stavebnictví v kraji pravděpodobně neporoste ani v následujících měsících. Svědčí o tom meziročně klesající počet vydaných stavebních povolení. Za tři čtvrtletí letošního roku jich stavební úřady na jihu Moravy vydaly 6320, což je meziročně o 993 méně. Představuje to pokles o 13,6 procenta.

Ve srovnání jednotlivých krajů je jižní Morava na druhém místě v počtu vydaných povolení za Středočeským krajem. Méně povolení než loni zaznamenali statistici ve všech krajích, nejvíce jejich počet klesl ve Středočeském kraji, kde se snížil o 15,1 procenta, následoval Liberecký kraj s poklesem o 13,8 procenta.

Z celkového počtu stavebních povolení vydaných za tři čtvrtletí v kraji se 1176 týkalo nové bytové výstavby, nových nebytových staveb 757 povolení a 381 pak dopravních staveb.