Cime 2 kvartál 2024

Budovu Jednoty v Olomouci čeká rekonstrukce, budou v ní byty i restaurace

Olomouc 13. června (ČTK) - Majitelé bývalé správní budovy společnosti Jednota v historickém centru Olomouce chystají rekonstrukci této omšelé osmipodlažní nemovitosti. Objekt ze 70. let minulého století chtějí proměnit na polyfunkční dům s prodejnami, vysokoškolskou kolejí, byty a gastronomickými provozovnami. Investor už získal stavební povolení a rekonstrukci hodlá zahájit letos. Na dotaz ČTK to dnes řekl architekt Miroslav Pospíšil ze společnosti atelier-r, která připravila projekt oprav budovy stojící na rušné třídě Svobody.

"Rekonstrukce objektu není pouze nezbytnou technickou obnovou domu. Koncept reaguje na změnu funkce domu, který byl původně administrativní budovou a jehož využití se teď mění. Jeho novou náplní bude nájemní bydlení v kombinaci s ubytováním typu vysokoškolských kolejí. V nejvyšším podlaží bude japonská restaurace Entree," uvedl Pospíšil.

Administrativní sídlo státního podniku Jednota bylo v centru Olomouce postaveno v letech 1970 až 1972. Budova byla navržena ve funkcionalistickém duchu. Původně administrativní objekt podle Pospíšila postupně ztratil svoji atraktivitu, proto se majitel rozhodl pro rekonstrukci budovy i změnu jejího využití. V přízemí objektu zůstanou komerční prodejny, v úrovni druhého podlaží je navrženo ubytování pro vysokoškolské studenty. V dalších patrech vzniknou byty a v posledním podlaží restaurace s terasou na střeše.

"S rekonstrukcí domu souvisí také obnova přilehlých ulic, investor jedná s městem o koordinaci postupu obnovy. Novostavba bistra a s tím spojená rekonstrukce přilehlých ulic je podmíněna mírou podpory města k tomuto projektu," podotkl Pospíšil. Správní budova Jednoty patří společnosti Geri Plus, kterou rovným dílem vlastní podnikatelé Ivan Gerši a Josef Endl.