husqvarna

Budova Skloexportu v Liberci jde znovu do aukce, stát slevil na 57 milionů Kč

Liberec 6. ledna (ČTK) - Léta nevyužívaná budova Skloexportu v Liberci jde znovu do elektronické aukce. Třetí kolo se uskuteční od 31. ledna do 1. února. Vyvolávací cenu snížil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o dalších deset milionů na 57,01 milionu korun. Nižší je také povinná jistina, kterou musí zájemci složit, klesla na 5,7 milionu korun. Potenciální kupci ji musí složit nejpozději v pondělí 30. ledna do půlnoci. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili podle projektu architekta Františka Vahaly na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala ve druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, poslední nájemci ji opustili o osm let později. Stát se neúspěšně pokouší areál o podlahové ploše 9357 metrů čtverečních prodat od roku 2008. Podle odhadů potřebuje rekonstrukci za více než půl miliardy korun.

Budova léta patřila generálnímu finančnímu ředitelství. Poprvé objekt nabídlo v srpnu 2008, kdy soudní znalec stanovil minimální cenu na 84,6 milionu korun, zájemce se ale nenašel. Prodat se areál nepodařilo ani v dalších letech, kdy se cena postupně snižovala až na 45 milionů korun. V květnu 2020 převzal budovu ÚZSVM. Podle mluvčí ÚZSVM Michaely Tesařové o budovu neprojevila zájem žádná státní instituce, proto pro ni úřad hledá nového majitele prostřednictvím transparentní elektronické aukce.

O areál projevilo v minulosti zájem město Liberec. Získat objekt chtělo bezúplatně, se státem se ale nedohodlo a odkoupit ji za 67 milionů korun zastupitelé v lednu odmítli. Liberecký kraj chtěl na jaře budovu upravit pro ubytování až 500 ukrajinských uprchlíků, ale také neuspěl. Aukcí se zatím město ani kraj nezúčastnily. Poprvé úřad budovu dražil 15. a 16. listopadu s vyvolávací cenou přes 79 milionů korun. Jistinu složil jeden zájemce, ale nepřihodil a budova se neprodala. Podobně dopadlo druhé kolo aukce 20. a 21. prosince, i když se cena snížila na 67 milionů.

Prohlídky budovy pro zájemce před třetím kolem jsou podle Tesařové naplánované na pondělí 16. ledna v 10:00 a na čtvrtek 19. ledna ve 14:00.