husqvarna

Budova Severočeské galerie v Litoměřicích je ve špatném stavu, kraj ji opraví

Ústí nad Labem 20. července (ČTK) - Budova Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích je ve velmi špatném stavu. Okamžitě je nutné sanovat střechu, jejíž stav ohrožuje sousední objekty. Na opravu uvolní Ústecký kraj ihned milion korun, dalších deset milionů v etapách. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Havarijní je stav střechy. "Při následné kontrole se zjistilo, že je nutné provést daleko závažnější a náročnější změny. Práce si vyžádají podle odhadu dalších více než deset milionů korun," uvedl Řehák. Nutné bude podle něj sanovat a opravit zdi. Peníze bude kraj, který je zřizovatelem organizace, čerpat z přijatého úvěru.

Severočeská galerie v Litoměřicích byla otevřena pro veřejnost v roce 1958 a řadí se tak k nejstarším muzeím umění v České republice. V současné době pro výstavní účely využívá tři samostatné objekty. V Michalské ulici je hlavní budova, kde je stálá expozice věnovaná gotice a dále pak prostory pro krátkodobé výstavy. Právě tato budova je ve špatném stavu. Patrový objekt stojí svou zadní stěnou na gotické městské hradbě ze 14. století a přiléhá k hradebnímu parkánu. Renesanní měšťanský dům byl postaven na zbytcích původně gotických staveb.

Ke galerii patří ještě Diecézní muzeum v Litoměřicích a v zadním traktu pak Muzeum insitního umění. Pro sezonní výstavy a jiné kulturní akce využívá galerie odsvěcený kostel Zvěstování Panny Marie v Litoměřicích.

Špatný stav je podle náměstka hejtmana Jiřího Kulhánka (ODS) i u některých dalších budov v majetku příspěvkových organizací kraje. "Roky se do nich neinvestovalo, zanedbala se údržba v minulých letech. My se to snažíme napravit," uvedl Kulhánek. Kraj chce vytvořit přehled nemovitostí, u nichž je nutná investice kvůli rekonstrukci nebo třeba proto, že jejich provoz je energeticky náročný.