Cime 1 kvartál 2024

Budova nádraží v Převýšově se bourat nebude, měla ustoupit modernizaci trati

Převýšov (Hradecko) 5. listopadu (ČTK) - Nádražní budova v Převýšově na Královéhradecku se bourat nebude. Dohodli se na tom zástupci obce a Správy železnic. Budova měla původně ustoupit modernizaci železniční trati z Prahy do Hradce Králové. Pokračuje příprava nové varianty trasy, která povede mimo nádraží, informovali dnes ČTK zástupci Správy železnic. Odstranění výpravní budovy hrozilo, pokud by obec nebyla schopná garantovat její využití.

"Zachování budovy by vedlo podle původních odhadů k výraznému snížení traťové rychlosti, a to za situace, kdy bychom ji neměli jak využít. Proto nám její zachování původně nedávalo smysl. Obec ale dala jasně najevo, že je ochotná zajistit další využití objektu. Proto jsme společně hledali cesty, jak toho dosáhnout," uvedl hlavní inženýr stavby ze Správy železnic Jan Beneš.

Za zachování prvorepublikové budovy nádraží vznikla dokonce petice, kterou podepsalo více než 1200 lidí.

Obec si pronajme volný prostor v přízemí objektu, pro který Správa železnic nebude mít využití. Částka za nájem pokryje provozní náklady a běžnou údržbu, a umožní tak zachování budovy. V bytech v prvním patře budou moci zůstat stávající nájemníci.

"Důvodům, kvůli kterým Správa železnic plánovala vést trasu přes výpravní budovu, rozumíme. O to víc si vážíme toho, že její zástupci naslouchali našim argumentům a obavám a že jsme od začátku hledali způsob, jak budovu zachránit," uvedl starosta obce Miroslav Podnecký.

Železniční trať, která vede Převýšovem, by v příštích letech měla být zmodernizována a rozšířena z jedné na dvě koleje. Správa železnic představila i další modifikace trasy v okolí Převýšova, které umožňují budovu z roku 1931 zachovat a zároveň minimalizují nutnost snížení traťové rychlosti. Původní propad maximální rychlosti expresních vlaků kolem Převýšova z plánovaných 140 km/h přibližně na 105 km/h byl neprůchodný. Nové varianty umožňují traťovou rychlost 120 km/h, respektive 130 km/h v případě, že by trať vedla v těsném sousedství výpravní budovy, uvedla Správa železnic.