Cime 2 kvartál 2024

Brno zrušilo koncesní řízení na provozovatele multifunkční haly, vypíše nové

Brno 4. května (ČTK) - Radní Brna dnes zrušili koncesní řízení na provozovatele plánované multifunkční haly. Město vypíše nové koncesní řízení, řekla novinářům primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Brno jednalo o provozování s hokejovou Kometou, ale shodu nenašlo. Hala na výstavišti odhadem za 4,5 miliardy korun má nabídnout 13.000 diváckých míst. Město nyní posuzuje nabídky podané ve výběrovém řízení na zhotovitele.

Vaňková uvedla, že jediný účastník koncesního řízení nepodá nabídku v předjednaných parametrech, protože se nepodařilo vyjednat podmínky akceptovatelné pro Evropskou komisi. "Jako rada jsme proto dnes formálně zrušili koncesní řízení a dohodli jsme se na základě analýzy, že jako nejvhodnější postup je vypsat nové koncesní řízení," uvedla Vaňková.

Kromě toho má Brno v plánu navýšit o 200 milionů korun kapitál městské firmy Arena Brno, aby mohla koupit pozemky pro stavbu multifunkční haly. Nyní pozemky vlastní další městská společnost Veletrhy Brno. "Peníze by měly sloužit jak na odkup pozemků, tak na úhradu nákladů souvisejících s úvěrem na výstavbu haly, který si bude Arena Brno brát," uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Hala nabídne zázemí pro pořádání sportovních, kulturních i kongresových akcí. Kapacita bude kolem 13.000 diváků. Objekt by měl mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží a nabídne 150 krytých parkovacích stání. Na stavbu by měla přispět Národní sportovní agentura. Město po ní žádalo 300 milionů. Proti stavbě haly se postavili Zelení s Žít Brno, kteří nyní nejsou v zastupitelstvu. Podle nich s ohledem na nárůst cen ve stavebnictví i absenci provozovatele město stavbou dojde na hranici zadlužení a nebude mít peníze na další projekty jako například stavbu bytů nebo jejich opravy.