Cime 3 kvartal 2024

Brno získalo souhlas EIA ke stavbě družstevních bytů na Kamenném vrchu

Brno 13. prosince (ČTK) - Brno získalo od krajského odboru životního prostředí souhlas k dlouho připravované výstavbě družstevních bytů na Kamenném vrchu, vyplývá z dokumentu na informačním portálu EIA. Může tak pokročit s přípravou stavby, podle dokumentace pro posuzování vlivů na životní prostředí by se mohlo s první etapou začít už příští rok. Postupně by měly domy s družetsvním byty v budoucích letech vyrůst severně od ulice Petra Křivky a Koniklecové v sousedství již existujícího sídliště.

Město muselo výrazně doplnit dokumentaci, která vznikla už v roce 2019. Celkem zde má vzniknout ve dvou etapách přes 400 bytů, domov zde může najít přes 1000 obyvatel. Byty jsou koncipované jako družstevní a jeden z domů bude patřit městské části, která jej využije k bydlení pro seniory a chce do něj umístit také lékařské ordinace a obchody.

První etapa, která by měla začít v příštím roce a skončit v roce 2025, zahrnuje vybudování devíti bytových domů se 60 byty. Součástí první etapy má být také založení zelených ploch mezi domy a vybudování parku a takzvaného refugia pro živočichy nazvaného Roklinka. Vzniknout by měla i mateřská škola pro 75 dětí.

Druhá etapa předpokládá začátek výstavby v roce 2030 a konec v roce 2034. Její součástí má být 15 bytových domů s 354 byty. Původně měla tato etapa zahrnovat i výstavbu 24 rodinných domů, s nimiž počítá i dokumentace. Město ale již dříve informovalo, že namísto rodinných domů postaví další malé bytové domy se dvěma podlažími. ČTK tento záměr potvrdil náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD).

Původní odhad nákladů byl 1,75 miliardy korun, jde ale o předběžný odhad z roku 2020.

Odbor životního prostředí v souhlasném stanovisku uložil také několik podmínek pro přípravu, výstavbu i pro dobu po dostavbě. Všechny domy musí mít zelené střechy, v nezastavěných plochách má být ještě více dřevin, než je v návrhu, a mají to být původní druhy. Musí vzniknout retenční nádrže pro dešťovou vodu, která se bude užívat k zalévání. Kvůli podloží se zde voda špatně vsakuje. Součástí stavby musí být také průlehy, které zadržují dešťovou vodu dopadající na ulici. Během stavby musí být také zachovaná a chráněná část současné zeleně a po ukončení stavby je nutné kosit trávníky fázově a nejvýše dvakrát až třikrát do roka.

Družstevním bydlením chce Brno řešit vysoké ceny bytů v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami a nedostatek bytů městských. Byty postaví město jako investor, jejich konečná cena by tak měla být nižší než v případě developerů, kteří z nich mají zisk. Lidé pak jako členové družstva budou platit nájem tak dlouho, až splatí městu celou cenu bytu, který pak přejde do jejich vlastnictví. Na takovéto bydlení by měli dosáhnout i ti, kteří si komerční byty nemohou dovolit.