Komatsu potřebu bagr

Brno získalo miliardový úvěr na stavbu multifunkční haly na výstavišti

Brno 4. srpna (ČTK) - Brno získalo úvěrový příslib jedné miliardy korun na stavbu multifunkční haly na brněnském výstavišti. Hala i s dalšími náklady například na parkování bude stát 3,3 miliardy korun. Město hledá další zdroje financování, minimálně 200 milionů by měl přispět Jihomoravský kraj. V tiskové zprávě to dnes uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní bude město žádat 300 milionů z Národní sportovní agentury, další peníze chce získat z Národního rozvojového fondu. Projekt má územní rozhodnutí a stavební povolení.

Českomoravská záruční a rozvojová banka v úterý schválila závazný úvěrový příslib jedné miliardy korun. "Splatnost schváleného úvěru je 25 let od prvního čerpání a splátky je možné odložit až o čtyři roky od podpisu úvěrové smlouvy. Aktuálně je schválená pracovní verze úvěrové smlouvy, předpokládáme, že její finalizace bude trvat několik týdnů," uvedl radní Brna a předseda představenstva Areny Brno Petr Kratochvíl (ODS).

Podle Vaňkové udělalo město úspěšnou žádostí o úvěr významný krok k reálné stavbě. "Multifunkční aréna tak nebude projektem, jenž existuje pouze ve vizualizacích, maketách a v dokumentaci na stavebním úřadu," poznamenala.

Dále uvedla, že se rozvoj města nesmí zastavit ani v nelehké době po pandemii covidu. "Staví se velký městský okruh a tramvajová trať do kampusu, čeká nás rekonstrukce Mendlova náměstí i budování protipovodňových opatření, začít chceme s výstavbou Janáčkova kulturního centra. Nezbytně nutná je i průběžná péče o budovy školek, škol a domovů pro seniory a jejich postupné rozšiřování," uvedla Vaňková.

Proto město podle ní hledá zdroje financování. "V případě multifunkční haly to znamená, že minimálně 200 miliony přispěje na základě uzavřeného memoranda Jihomoravský kraj a na 26. srpna budu svolávat mimořádné zastupitelstvo, kde se má schvalovat žádost o dotaci z Národní sportovní agentury ve výši 300 milionů korun. Další finance je možné získat z Národního rozvojového fondu," řekla.

Multifunkční hala získala letos v červnu společné povolení. Objekt bude mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží, nabídne 150 skrytých parkovacích míst. Zastavěná plocha bude skoro 16.700 metrů čtverečních. U koncertů by hala měla pojmout až 13.300 lidí včetně míst k stání, u hokeje se počítá s celkem 13.250 místy, na tenis, volejbal, basketbal, futsal nebo florbal je strop 12.000 míst pro diváky.