Cime 2 kvartál 2024

Brno získalo dotace 860 milionů na protipovodňová opatření i dětský hospic

Brno 6. září (ČTK) - Zastupitelé Brna dnes schválili přijetí dotací v celkové výši kolem 860 milionů korun, které město získalo na stavbu protipovodňových opatření, dětský hospic a rekonstrukci skokanské věže v bazénu za Lužánkami. Nejvíce peněz půjde na protipovodňová opatření, jež vzniknou ve dvou etapách na řece Svratce.

Práce na protipovodňových opatřeních za 1,65 miliardy korun začaly letos v lednu. Dotace z Národního plánu obnovy z výzvy Hospodaření s vodou v obcích dosahuje výše 762 milionů. Dvě etapy se týkají úseku od železničního viaduktu po koupaliště Riviéra. "Celková revitalizace vodního toku ochrání Brno před povodněmi a vznikne zde atraktivní volnočasová plocha pro obyvatele města. Kromě samotné úpravy koryta a výstavby hrází nás čeká také realizace cyklostezek, pěšin, kolonády, výsadba dřevin, nákladná rekonstrukce kmenové stoky a mnoho dalšího," uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dětský hospic nazvaný Dům pro Julii bude stát skoro 187 milionů korun. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu je ve výši 92 milionů korun. "Dům pro Julii představuje velký posun v péči o nevyléčitelně nemocné děti a mladistvé v Brně a okolí. Jako jeden z prvních projektů u nás se zabývá institucionalizovanou paliativní péčí o děti," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní bude v místě deset pokojů, z nichž osm bude fungovat jako odlehčovacích. Dále hospic nabídne terapeutické služby včetně psychologické, sociální a duchovní pomoci.

Rekonstrukce skokanské věže v bazénu za Lužánkami stojí 12,7 milionu korun. Dotace z Národní sportovní agentury pokryje sedm milionů korun. Podle radního pro sport Jaroslava Suchého (KDU-ČSL) se opraví desetimetrová skokanská věž a skokanské můstky ve výšce tři a jeden metrů. "Upravená věž bude odpovídat mezinárodním parametrům, aby se zde mohly pořádat soutěže," dodal Suchý.