Komatsu potřebu bagr

Brno získá spoluprací s investory přes 350 milionů na potřebnou infrastrukturu

Brno 9. listopadu (ČTK) - Brno získá přes 350 milionů korun od investorů, se kterými od loňského dubna do dneška podepsalo téměř 50 smluv. Novinářům to dnes řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Na základě smluv se developeři, kteří staví například velké bytové projekty, zavazují přispět do fondu, z něhož pak město čerpá peníze na nezbytnou infrastrukturu jako školy nebo komunikace. Město tím chce předejít tomu, že nejprve vzniknou domy, ke kterým ale pak chybí občanská vybavenost.

Spolupráce není nijak zakotvená zákonem, developeři se k ní mohou sami hlásit dobrovolně. Investoři mohou související infrastrukturu postavit sami nebo dají příspěvek městu, které pak školky, chodníky, zeleň nebo parkoviště nechá vybudovat. "Smlouvy uzavíráme od 1. dubna 2021. Celkem jich je doposud 47. Podle smluv má být vybudováno 5194 bytů. Město díky spolufinancování fondu, do kterého přispívají investoři, vybuduje mimo jiné školku se sedmi třídami v lokalitě Západní brána, školku s devíti třídami v ulici Střední nebo školku se třemi třídami v Šedově ulici," uvedla Vaňková.

Přispívat ale nemusejí jen investoři, kteří plánují stavbu bytů. Nově radní doporučili zastupitelům schválit smlouvy se dvěma investory. Jeden projekt se týká revitalizace areálu Obora v městské části Bystrc, kde by měl vzniknout hotel a wellness. Přestavba čeká i areál autokempu Obora. Díky smlouvám vznikne smíšená stezka pro cyklisty a pěší nebo veřejné osvětlení. Druhým projektem je vybudování komunikace a odstavných ploch u prodejního objektu na Halasově náměstí. Vzniknou také chodníky a veřejné osvětlení.