Cime 2 kvartál 2024

Brno za 56 milionů koupí 12 pozemků pro stavbu velkého městského okruhu

Brno 31. března (ČTK) - Brno za 56,6 milionu korun získá v oblasti Husovic 12 pozemků, které jsou potřebné pro stavbu velkého městského okruhu v úseku Tomkovo náměstí - Rokytova. V tiskové zprávě to uvedla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu. Sedm pozemků město nabude od společnosti Nová Zbrojovka a pět od společnosti Imos. Nyní jsou na pozemcích domy, které čeká demolice. Nabytí umožní i vybudování nového sjezdu k ulici.

Odkup ještě musejí schválit zastupitelé. "Vloni město uzavřelo se společnostmi Nová Zbrojovka a Imos smlouvu, která stanovila základní principy a podmínky budoucí spolupráce. Na jejím základě by nyní město mělo od smluvních partnerů nabýt pozemky včetně domů v celkové hodnotě 56,6 milionu korun," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Na pozemcích, kterých se výkup týká, jsou rodinné domy. Vykupované domy jsou podle primátorky dotčené první etapou přípravy území kvůli stavbě velkého městského okruhu a také napojení na ulici Nová Dukelská, proto je čeká demolice. Její zahájení se předpokládá letos v létě. Plánovaná ulice Nová Dukelská bude tvořit spojnici mezi novou čtvrtí v areálu bývalé Zbrojovky a velkým městským okruhem.

Velký městský okruh prochází městskými částmi mimo centrum Brna. Jeho cílem je rychlý a plynulý přesun aut z jedné strany města na druhou. Vybudované jsou ale zatím jen některé části okruhu jako například Královopolský tunel nebo tunel Hlinky, buduje se úsek Žabovřeská a v plánu jsou další úseky jako například Vinohradský tunel nebo Líšeňská. Okruh se pomocí radiál jako například pražská nebo vídeňská napojuje na dálnici D1.