Komatsu potřebu bagr

Brno za 35 mil. opravilo dům, 12 bytů poslouží hendikepovaným a sociálně slabým

Brno (ČTK) - Brno opravilo za 35,7 milionu dům v Křenové ulici, kde vzniklo 12 bytů. Sloužit budou lidem se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy. V pořadníku na bezbariérový byt je asi 100 lidí a na sociální byt jich čeká přes 1100, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Brno mělo loni 268 bytů s komplexní sociální podporou a 356 bezbariérových bytů. Město má asi 380.000 obyvatel.

Dům s pěti byty byl v nevyhovujícím stavu. Původní dvě podlaží měla sedlovou střechu a půdorys ve tvaru L. V části přiléhající ke Křenové ulici byly dvě komerční jednotky a jeden byt, ve dvorním traktu pak čtyři byty se společnou pavlačí. Celková rekonstrukce zahrnovala i nástavbu dvou podlaží v uliční části. "Tím se dům optimálně výškově přiblížil okolní zástavbě. Za zmínku stojí, že střecha je připravena na osazení fotovoltaických panelů, které budou napojeny na společnou spotřebu elektrické energie," uvedla primátorčina náměstkyně Karin Podivinská (ANO).

Podle ní je uvnitř domu 12 jedno- a dvoupokojových bytů. "Zůstaly zachovány i dva komerční prostory v přízemí, které následně odbor správy majetku nabídne k pronájmu. Samotné byty budou obsazovat lidé zapsaní v pořadníku, očekáváme, že nastěhovat by se mohli v průběhu května," doplnila Podivinská.

Z 12 bytů je osm upraveno bezbariérově a čtyři budou k pronájmu s komplexní sociální podporou. Výše nájemného u bezbariérových bytů je letos 96,41 Kč za metr čtvereční na měsíc, u sociálních pak 65,92 Kč za metr čtvereční na měsíc. Výše nájmu se každoročně upraví o inflaci, letos město inflační doložku uplatňovat nebude.