Komatsu potřebu bagr

Brno v září vyhlásí anketu, zda má rozšířit park na Kraví hoře

Brno 10. srpna (ČTK) - Brno chce v září vyhlásit anketu, zda si lidé přejí rozšířit park na Kraví hoře poblíž hvězdárny. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný (Piráti). S rozšířením parku, které by stálo zhruba 10 milionů, přišlo vedení hvězdárny. Plánuje zbourat pět budov ve špatném stavu, takzvané likusáky. Proti tomu vznikla petice se 700 podpisy, protože část objektů bývalého vojenského areálu využívají umělci.

Městští radní se dnes problematikou zabývali. "Rozhodli jsme se, že nechceme v tuto chvíli sami rozhodovat tuto věc, ale chceme si poslechnout názor občanů. Proto v září uděláme anketu, která dá veřejnosti možnost vyjádřit se, jestli stojí o rozšíření parku na Kraví hoře, nebo aby byly zachované budovy," uvedl Koláčný.

Podle něj sice není postoj vycházející z ankety pro město závazný, jako tomu může být při určité účasti u referenda, ale vedení magistrátu by k názoru obyvatel chtělo přihlédnout. Ohledně úprav areálu chce hovořit i se zástupci Vysokého učeního technického, které vlastní stejně jako město část areálu.

Petice požaduje, aby město nyní budovy zachovalo a vedlo s umělci diskuzi a společně s VUT rozhodli o budoucnosti areálu. Podle ředitele hvězdárny Jiřího Duška jsou budovy staré 80 let a jsou ve špatném stavu. Část slouží umělcům a část jako sklady, v některých budovách je i azbest. Zmínil také dluhy některých nájemců, které ale umělci ze své strany odmítají. Město eviduje dluhy asi 700.000 korun, ale situaci řeší a předpokládá, že tyto peníze brzy dostane.