Komatsu potřebu bagr

Brno v první veřejné elektronické dražbě vydražilo dva domy za 131 milionů

Brno 14. prosince (ČTK) - Brno ve své první veřejné elektronické dražbě vydražilo dva zchátralé bytové domy v ulici Milady Horákové za 131 milionů korun. ČTK to dnes řekl radní pro majetek Róbert Čuma (Piráti). Vyvolávací cena dvou spojených objektů byla 28,8 milionu korun. Zatím není jasné, kdo nabídl nejvyšší cenu, podle Čumy by to město mohlo vědět ještě dnes. Jeden z domů je památkově chráněný. Při jeho rekonstrukci bude potřeba vše konzultovat s památkáři.

Dražba se týkala domů v ulici Milady Horákové číslo 17 a 19 u tramvajové zastávky Náměstí 28. října. Podle Čumy dražbu prováděla externí firma, která teprve pošle městu protokol. "Z toho bude zřejmé, kdo je kupujícím. Smlouva by pak mohla být uzavřena rychle," řekl Čuma.

Už v minulosti uvedl, že je to první elektronická dobrovolná dražba zbytného majetku města, pro který není využití. "Jsem rád, že jsme k tomuto způsobu zpeněžení přistoupili, protože se jedná o nejtransparentnější způsob, jakým můžeme občanům prodat nebo nabídnout nemovitosti," uvedl Čuma.

Město vidí v procesu zpeněžení hned několik výhod. Dražba je veřejná, koná se elektronicky a může se jí účastnit kdokoliv, i více zájemců, po splnění podmínek stanovených zákonem. Předpokládá se vydražení vyšší ceny, než stanovuje znalecký posudek.

Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) na svém twitterovém účtu připomněl, že tyto domy nabízel podnikateli Liboru Procházkovi jako alternativu osmi historických domů v centru, které po městu požadoval výměnou za pozemky ve sportovním areálu za Lužánkami. Podle Hladíka je tehdy Procházka označil za bezcenné. Město tenkrát usilovalo o to, aby pozemky získalo a mohlo stavět nový fotbalový stadion. Ještě před pár lety se zde plánovala i stavba hokejové haly. Letos Brno u městského soudu v této věci našlo zastání, Procházkova společnost se ale odvolala a čeká se na rozsudek krajského soudu.