husqvarna

Brno-střed za 131 milionů zrekonstruuje park na Moravském náměstí

Brno 13. října (ČTK) - Městská část Brno-střed chce do konce listopadu začít s rekonstrukcí parku na Moravském náměstí. Novinářům to řekl starosta Vojtěch Mencl (ODS). Náklady na rekonstrukci jsou přes 130 milionů, částku 95 milionů poskytne město, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Na náměstí budou nové cesty, uprostřed vznikne prostor s vodním prvkem a v parku bude i kavárna. Součástí prací je i statické zajištění loni objevených prostor pod někdejším Německém domem, aby mohly sloužit k občasným prohlídkám.

Na investiční akci bylo potřeba zvýšit peníze ze strany města i městské části. "Podpořili jsme navýšení spoluúčasti za město o 35 milionů na 95 milionů. Městská část dá 45 milionů s tím, že bylo rozhodnuto, že 30 milionů na to může použít peníze z podílu prodeje bytových domů. Tyto peníze nemohou být využité na jiné účely než v bytovém fondu, proto jsme schvalovali výjimku," uvedla Vaňková. Celkově vyměřená částka 140 milionů podle ní zahrnuje nejen rekonstrukci, ale také projektovou přípravu a podobně.

Podle Mencla by rekonstrukce mohla začít do konce listopadu a skončit příští rok v červenci nebo srpnu. Proto městská část letos v parku nepočítá s tradičními vánočními trhy. "Vznikne hlavní pěší cesta, která propojí Lidickou ulici s Moravským náměstím u kostela svatého Tomáše. V centrální části bude veřejný prostor s větším vodním prvkem, který bude mít proměnlivé efekty," popsal Mencl.

Zároveň podle něj vznikne okružní cesta, která bude na okraji současného parku. "V parku bude i menší objekt kavárny pavilonového typu. Součástí prací na náměstí je i statické zajištění a zabezpečení nově objevených prostor po Německém domě. Uvedeme je do takového stavu, aby byly v budoucnu k využití pro občasné zajímavé prohlídky," řekl Mencl. Téměř dva metry pod povrchem dnešního Moravského náměstí našli odborníci zachovalé a jen částečně zasypané sklepení někdejšího Německého domu loni na podzim.