Cime 2 kvartál 2024

Brno-střed nebude letos kvůli růstu cen energií zvyšovat nájem o inflaci

Brno 28. března (ČTK) - Městská část Brno-střed nebude zvyšovat nájemné ve všech městských bytech o inflaci za loňský rok. Týká se to 2573 domácností, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Podle starosty Vojtěch Mencla (ODS) je důvodem výrazný nárůst cen energií a dalších nákladů na bydlení. Jedna domácnost ušetří až 900 korun měsíčně, celkem všichni nájemníci ušetří za rok přes osm milionů.

Radní městské části dnes jednomyslně schválili odpuštění navýšení nájemného o inflaci za loňský rok. "Smluvní podmínky mezi nájemníkem bytu a městskou částí Brno-střed obsahují takzvanou inflační doložku, která opravňuje pronajímatele v každém dalším následujícím kalendářním roce dohodnutou výši nájemného zvýšit o průměrnou meziroční míru inflace. Ta je vyjádřena přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen, oznámeným Českým statistickým úřadem za předchozí kalendářní rok," uvedla Dobešová.

Radnice ale nájemné zvyšovat nebude. "Aktuální situace, kdy výrazně rostou ceny energií a dalších nákladů na bydlení, nám rozhodně není lhostejná. V naší městské části bydlí v obecních bytech velké množství seniorů, na které tato doba dopadá velmi negativně. Stejně tak mají problémy i rodiče samoživitelé a rodiny s nižšími příjmy. Proto jim chceme pomoci," uvedl Mencl.

Odpuštění zvýšení nájmu o inflaci se dotkne 2573 domácností. "Nájemníci o odpuštění nemusí žádat, bude provedeno automaticky u všech nájemních smluv," poznamenala Dobešová.

Podle Mencla ušetří jedna domácnost až 900 korun měsíčně. "Celkově tímto rozhodnutím ušetří nájemci našich bytů více než osm milionů korun za rok," doplnil starosta.