husqvarna

Brno-střed nabídne k pronájmu první byty, které si lidé mohou sami opravit

Brno 15. prosince (ČTK) - Městská část Brno-střed nabídne k pronájmu deset bytů, které si mohou lidé opravit na vlastní náklady podle svých představ. Uznané náklady jim pak budou odečtené z nájmu. Cena by měla být okolo 100 korun za metr čtvereční podle adresy, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Zájemci budou moct žádat od 3. do 31. ledna. Musí splnit podmínky, jako například doložení pracovní smlouvy. Podrobné informace radnice zveřejní na úřední desce 3. ledna. Městská část má ve správě kolem 4000 bytů.

Nabídku bytů schválili radní. Byty jsou prázdné, nacházejí se v ulicích Bayerova, Josefská, Masarykova, Orlí, Solniční a Tučkova. "Byty jsou prázdné z různých důvodů, jako například odstěhování, úmrtí nebo to, že byl byt vrácen v exekuci," uvedla Dobešová.

Městská část podle ní vytvořila možnost pro všechny, kdo si chtějí dokončit byt podle svých představ, vybrat si koupelnu, sladit podlahy a podobně. V nabídce bytů chce pokračovat. "Otevírá se tak možnost pěkného bydlení pro ty, kteří nejsou natolik movití, aby si mohli pořídit vlastní bydlení, ale přece by do svého budoucího bytu rádi něco vložili," uvedl starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS).

Městská část provede úpravy, jako vyklizení bytu a odstranění všech poškozených částí, případně dispoziční změny, nové rozvody sítí nebo opravu omítek a výměnu oken. Nájemník si podle radnice zajistí pokládku dlažeb a obkladů, finální vrstvy podlah a také například svítidla a umyvadla i výmalbu. "Je důležité vědět, že ceny za pořízení materiálu a provedení prací z úrovně nájemce jsou předem stanovené. Maximální částka pro umoření je stanovena na 2500 korun včetně DPH za metr čtvereční plochy bytu. Nájemce má možnost objednat si opravy u odborné firmy nebo si může materiál nakoupit sám a práce realizovat svépomocí. Vždy však budeme kontrolovat a vyžadovat kvalitní provedení prací na úrovni odborné firmy. Naším cílem je pomoci nájemcům upravit si byt, jak chtějí, ale na druhou stranu chceme, aby provedené práce byly kvalitní," zdůraznil radní Ivo Komárek (ODS), do jehož gesce spadá správa bytů.