Cime 2 kvartál 2024

Brno směnou vyřešilo spor, aby odblokovalo stavbu koncertního sálu

Brno 23. března (ČTK) - Brno smění nemovitosti s vlastníkem hotelu International, díky čemuž se odblokuje stavba Janáčkova kulturního centra. O dohodě dnes novinářům řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Město získá od firmy HIB Development pozemek s bývalou trafostanicí poblíž plánovaného koncertního sálu a pozemek se schodištěm, firma za to dostane čtyřpodlažní objekt ve Starobrněnské ulici a městu doplatí přes 39 milionů korun. Koncertní sál téměř za dvě miliardy korun nabídne 1200 míst pro posluchače. Stavba by mohla začít v září a trvat by měla do poloviny roku 2025.

Dohodu ještě musí schválit dubnové zastupitelstvo. Součástí dohody je i to, že vlastník hotelu vezme zpět odvolání proti nabytí právní moci dvou rozhodnutí stavebního úřadu Brno-střed, která povolovala stavbu ve finální podobě. "Dlouhých 19 let Brno připravuje stavbu nového koncertního sálu a zhruba stejně dlouho usiluje o nalezení dohody se sousedním hotelem International na majetkoprávním vypořádání bývalé trafostanice a podobě náměstí před sálem, které na návrh Milana Kundery ponese jméno jeho otce Ludvíka," uvedl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný (Piráti).

Navržený postup podle něj umožní vznik centra s akustikou na světové úrovni, přičemž parametry navrhl japonský mistr Jasuhisa Tojota. "Je to především díky přesunu technologického centra ze střešní konstrukce do podzemí předprostoru, což vyloučí přenos hluku a vibrací do sálu. Město navíc získá neopakovatelnou příležitost přímo v historickém centru vybudovat nový kvalitní veřejný prostor," řekl Koláčný.

Město získá trafostanici a schodiště a firma objekt na Starobrněnské včetně nádvoří, přičemž městu doplatí 39,2 milionu korun. "V případě schválení směny přejde nájemní právo k nebytovým prostorám na Starobrněnské u všech 16 nájemců na nového vlastníka. Většina má smlouvy na dobu neurčitou s výpovědní dobou tři měsíce, pouze jeden má smlouvu na dobu určitou," uvedl radní pro majetek Róbert Čuma (Piráti).

Koncertní sál bude na rohu ulic Veselá a Besední. Nyní jsou tam podzemní garáže, které se nevyužívají. Nad garážemi bude budova s šesti podlažími. Kromě samotného sálu pro 1200 posluchačů bude mít šatny, zázemí, sklady, ale také zkušebny a prostor pro technologie. Součástí stavebních prací je i propojení s Besedním domem. V sálu najde zázemí brněnská filharmonie.