Cime 2 kvartál 2024

Brno si nechá vypracovat studii na rozvoj lokality Technologického parku

Brno 30. srpna (ČTK) - Brno si nechá vytvořit územní studii na rozvoj lokality Technologického parku. Plánuje tam vybudování čtvrti s byty, službami a zelení, která bude součástí nynějšího inovativního areálu. V tiskové zprávě to uvedl radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal (KDU-ČSL). Město je od roku 2020 stoprocentním vlastníkem Technologického parku, v němž sídlí technologické firmy.

Studii vypracuje Kancelář architekta města Brna. Hotová by měla být na konci června příštího roku. "Lidé by měli v lokalitě najít vše potřebné, a to služby, občanskou vybavenost, maloobchod, bytové domy, zelené plochy nebo kultivovaná veřejná prostranství," uvedl Chvátal.

Cílem studie je detailněji prověřit plánované záměry a analyzovat majetkové dispozice pro rozvoj lokality. Studie má také stanovit využití funkčních ploch, zpřesnit prostorové regulativy, upřesnit systém dopravní infrastruktury nebo doporučit etapizaci výstavby v oblasti technické a dopravní.

Technologický park Brno vznikl v roce 1992 a sídlí v něm výzkumné a inovativní firmy. Nyní je tam asi třicítka společností s několika tisíci zaměstnanců. Část areálu využívá Vysoké učení technické Brno. Území parku zahrnuje i zemědělskou půdu, lesy, zahrádky a téměř deset hektarů nevyužité plochy. Brno předloni koupilo polovinu akcií od dubajské společnosti P&O za 559 milionů korun, a tak se stalo jediným vlastníkem technologického areálu. Kvůli pandemii covidu a finanční nejistotě zvažovalo město jeho prodej, nakonec od toho ale ustoupilo.