Komatsu potřebu bagr

Brno-sever chce letos zateplit až 20 domů, přinese to úsporu

Brno 16. března (ČTK) - Městská část Brno-sever chce letos zateplit až 20 bytových domů. Místostarosta David Aleš (zvolen za ANO) ČTK řekl, že náklady by mohly být kolem 80 milionů korun a bude záležet na penězích. Podle Aleše se dá ušetřit až třetinu nákladů na vytápění, což pro občana může být v řádu tisíců za rok. Loni radnice zateplila 11 bytových domů. Brno vlastní bezmála 30.000 bytů. Většinu mají ve správě městské části. Nejvíce právě Brno-sever, v počtu kolem 5000.

Pokud budou peníze, mohlo by se zateplení týkat až 20 domů. "Bude ale záležet na soutěžích a na ceně, jestli se něco podaří ušetřit. Proto máme v plánu až 20 domů, i když se to málokdy vše povede z časových a finančních důvodů," řekl Aleš. Radnice podle něj také čeká, zda ministerstvo pro místní rozvoj vypíše dotační program na zateplení a snižování energetických ztrát.

Už nyní má radnice vysoutěžené dodavatele, kteří se postarají o zateplení domů v Trávníčkově a Durďákové ulici a také u domovního celku v Zemědělské ulici. U dalších budov připravuje projekty. "Konkrétně se to týká dalších domovních celků v Zemědělské ulici a dalších domů v Durďákově, Hoblíkově nebo Jugoslávské ulici a na náměstí SNP," řekl Aleš.

Kromě peněz záleží počet zateplených domů také na tom, jak se podaří připravit projektové dokumentace a kdy to schválí stavební úřad, což je podmínkou pro vyhlášení veřejné soutěže na zhotovitele. "Samotné zateplení pak trvá tři až pět měsíců v závislosti na velikosti domu a členitosti fasády. Součástí je navíc odizolování domů od vlhkosti," uvedl Aleš. Dodal, že u některých domů je dokončení prací možné až v příštím roce.

Radnice hodlá v zateplování pokračovat. "Do budoucna hodláme zateplit zhruba 80 bytových domů. Chceme tak jejich obyvatelům zajistit komfortnější bydlení. Jak rychle se nám to podaří, ale záleží na možnostech rozpočtu městské části," doplnil Aleš.