husqvarna

Brno se chystá založit první tři družstva v projektu družstevního bydlení

Brno 4. května (ČTK) - Brno se v projektu družstevního bydlení chystá založit první tři družstva, a to v lokalitách V Aleji, Kamenný vrch a Francouzská. Vznikne tam přes 450 bytů. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD). V červnu město pošle výzvu lidem, kteří už dříve projevili zájem o družstevní byty. Cílem družstevního bydlení je pomoct získat byt lidem, kteří například nedosáhnou na hypotéku, ale mají peníze na splácení.

Město s městskými společnostmi CD Centrum Coms a Teplárny Brno se budou podílet na přípravě a výstavbě bytových domů a pro každou lokalitu založí bytové družstvo. Po kolaudaci účast CD Centrum Coms a tepláren skončí. V tu dobu budou do družstev vstupovat vybraní zájemci z řad veřejnosti na základě uzavřených rezervačních smluv na konkrétní byty. Následná účast města bude záležet na faktorech jako například požadavek úvěrující banky.

Zájemci se městu přihlásili už v roce 2018. Nyní je město vyzve, aby sdělili, o které konkrétní byty v nabízených lokalitách mají zájem. "Následně s nimi družstvo bude uzavírat rezervační smlouvu na konkrétní byt. A protože projektujeme více bytů, než je přihlášených zájemců, v červnu umožníme i dalším zájemcům, aby se do projektu družstevního bydlení přihlásili," uvedl Oliva.

Lidé se budou moct hlásit na konkrétní lokality. Pořadí určí los. Všechny informace budou na příslušném webu. Pro Kamený vrch, Francouzskou a V Aleji by letos mohlo být vydané územní rozhodnutí. Příští rok by se do stejné fáze měly dostat lokality Přízřenice a Rumiště s dalšími více než 550 byty.

Brno plánuje na několika místech postavit více než 1400 družstevních bytů. Ucházet se o ně mohou lidé do 45 let. Pro byty různých velikostí je stanovená minimální a maximální hranice, kterou musí jednotlivec nebo dva partneři dohromady dostávat jako příjem. Minimum u nejmenšího bytu je 35.000 korun, maximum u největšího bytu je 100.000 korun.