Cime 2 kvartál 2024

Brno se blíží k dohodě o odkupu pozemků, na kterých měl vyrůst rekreační komplex

Brno 29. března (ČTK) - Vedení Brna se blíží k dohodě o odkupu pozemků na brněnských Vinohradech, na kterých developer chystal kritizovaný rekreační komplex. Cena pozemků by měla být asi 15,4 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl radní pro územní plánovaní Filip Chvátal (KDU-ČSL). Projekt v minulosti kritizovala opozice v městské části i část veřejnosti. Panovaly obavy, že proklamované rekreační bydlení by mohlo sloužit jako dlouhodobé.

Stavbu rekreačního areálu, jehož základem mělo být lezecké centrum, chystala brněnská developerská společnost Properity. Komplex měl stát na konci Čejkovické ulice v místech, kde jsou nyní tenisové kurty a zeleň směrem k Jedovnické ulici. Součástí mělo být i 94 bytů pro rekreační ubytování o velikosti 1+kk až 4+kk.

Chvátal uvedl, že projekt je od počátku problematický a že ve spolupráci s městskou částí Vinohrady Brno proto začalo jednat o odkupu dotčených pozemků. "Chceme nabýt pozemky do vlastnictví města za dohodnutou kupní cenu 15,4 milionu korun. Zároveň jsme se dohodli, že investorovi vypořádáme i náklady spojené s vypracováním projektu ve výši 8,6 milionů korun. Tyto náklady vypořádá městská část Brno-Vinohrady. Město Brno poskytne městské části k tomuto účelu zápůjčku ve výši 6,6 milionů korun," uvedl Chvátal.

Podle kritiků byl záměr projektu mezi paneláky jen zástěrka pro dlouhodobé bydlení, měl se tím podle nich jen obejít územní plán. Vadily také očekávané negativní dopady na životní prostředí, na dopravní situaci, panovaly i obavy o snížení standardu bydlení.

Pokud se městu podaří pozemek odkoupit, je podle odpůrců projektu šance, že se lokalita promění tak, jak by si místní obyvatelé přáli - že bude zachován účel pozemku pro rekreaci a pro sport.