Komatsu potřebuju bagr

Brno prodloužilo termín nabídek pro zájemce o provozování multifunkční haly

Brno 11. července (ČTK) - Dnes měl vypršet již jednou prodloužený termín pro podání nabídek na provozování multifunkční haly, kterou se chystá Brno stavět na výstavišti. Avšak kvůli dotazům jednoho z uchazečů město prodloužilo termín do 29. července, řekl ČTK mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Zájemce má s městem podepsat smlouvu na 15 let a každý rok mu vyplácet 40 milionů korun, v prvních čtyřech letech méně. Město podle návrhu smlouvy očekává, že hala bude otevřená nejpozději v srpnu 2026, vyplývá z informaci zveřejněných na Profilu zadavatele.

Brno už přitom po několika měsících muselo zrušit první výběrové řízení na provozovatele, nikdo se totiž nakonec nepřihlásil. Nyní jeden z uchazečů poslal 43 dotazů, které měly vyjasnit některé požadavky města, upravit formulace v návrhu smlouvy a poukázat na záležitosti, které nejsou případnému uchazeči vhod. Uchazeč poukazuje mimo jiné na drakonické pokuty za nedodržování některých smluvních ujednání. Město sice v některých případech přistoupilo k úpravě textu smlouvy, u velké části podnětů však konstatovalo, že text ponechává a nehodlá jej měnit.

Provozovatel nebude platit městu 40 milionů pouze první čtyři roky. V prvním roce to bude jen 12,5 procenta z této sumy a postupně bude částka růst až na 87,5 procenta ve čtvrtém roce. Město si mimo jiné ve smlouvě vymiňuje, že například za první dva roky musí být průměrný výnos z provozu haly 100 milionů korun ročně, za čtvrtý až pátý rok už 150 milionů korun.

Stavbu haly a financování zastupitelé schválili na červnovém zastupitelstvu, i když koalice nebyla jednotná a lidovci tento bod nepodpořili. Zbylým členům koalice však pomohlo opoziční ANO. Během příprav se neustále zvyšoval rozpočet na stavbu a aktuálně činí 6,8 miliardy korun. Pro srovnání letos Brno hospodaří s celkovými výdaji 17 miliard korun. Samotná stavba haly má stát 4,4 miliardy korun, jedna miliarda je rezerva pro případ inflace a zdražování materiálů a zbylá část je určená na další přidružené stavby a pozemkové transakce. Podle radního Petra Kratochvíla (ODS) bude město čerpat zhruba dvě miliardy korun z úvěrů, 300 milionů korun přispěje Národní sportovní agentura a 200 milionů Jihomoravský kraj. Zbylé zhruba čtyři miliardy zaplatí město ze svého rozpočtu během stavby.

Město již ukončilo výběr stavební firmy a schválení výběru má v nejbližší době projednávat rada města. Hala má primárně sloužit hokejistům Komety Brno.