Cime 3 kvartal 2024

Brno prodá dva zchátralé bytové domy nedaleko centra v elektronické dražbě

Brno 7. září (ČTK) - Brno prodá dva zchátralé bytové domy v ulici Milady Horákové nedaleko centra města v elektronické dražbě. Na návrh radních to dnes na svém zasedání schválili brněnští zastupitelé. V domech v současné době nikdo nebydlí, jeden z nich je památkově chráněný. Veřejnou dražbu chce město uspořádat do konce roku.

Prodej se týká domů označených čísly 17 a 19 a město je plánuje prodat společně jednomu zájemci. Půjde o první elektronickou dobrovolnou dražbu městského majetku, pro který Brno nemá využití.

Jak dříve uvedl radní pro majetek Róbert Čuma (Piráti), město vidí ve zpeněžení hned několik výhod. Dražba je veřejná, koná se elektronicky a může se jí účastnit kdokoliv, i více zájemců, po splnění podmínek stanovených zákonem. Předpokládá se vydražení vyšší ceny, než stanovuje znalecký posudek.

Podle Čumy by město chtělo získat desítky milionů korun, peníze by šly do fondu bytové výstavby na stavbu nových bytů. Dražba se zveřejňuje na centrální adrese a v médiích, je tak zajištěna transparentnost celého procesu prodeje. Po dražbě město věc vyhodnotí a případně bude ve veřejných dražbách zbytného majetku pokračovat.

Ulice Milady Horákové leží jen několik minut chůze od historického centra Brna. V minulosti bývala zařazována do takzvaného brněnského Bronxu, tedy vyloučené lokality, se kterou přímo sousedí. V posledních deseti letech město postupně několik domů na hranici obyvatelnosti vystěhovalo, některé byly strženy a vyrostly místo nich nové bytové domy, domy číslo 17 a 19 patří mezi poslední pavlačové domy v této ulici.