Cime 2 kvartál 2024

Brno požádá o 600 milionů na koncertní sál, rozhodli zastupitelé

Brno 20. dubna (ČTK) - Brněnští zastupitelé dnes schválili podání žádosti o dotaci ve výši 600 milionů korun na stavbu Janáčkova kulturního centra. Město bude o peníze žádat u ministerstva kultury. Koncertní sál za dvě miliardy nabídne kapacitu 1200 posluchačů. Zázemí v něm najde brněnská filharmonie, které chybí prostory na koncertování. Stavba by měla začít příští rok.

Podání žádosti schválilo 43 zastupitelů, nikdo nebyl proti a tři opoziční zastupitelé z SPD se zdrželi. Ministerstvo kultury vypsalo dotační titul, lhůta pro podání žádosti vyprší 30. dubna.

Město dá necelou miliardu, dalších 100 milionů by měl dát Jihomoravský kraj. Přes 300 milionů už v minulosti poskytla městská společnost Brněnské komunikace, která v místě v první etapě postavila podzemní garáže skoro s 200 místy. Garáže ale zatím nejsou přístupné a čeká se na stavbu nadzemní části.

Koncertní sál bude na rohu ulic Veselá a Besední. Nad garážemi vznikne budova s šesti podlažími, přičemž kromě samotného sálu pro 1200 posluchačů bude mít šatny, zázemí, sklady, ale také zkušebny a prostor pro technologie. Součástí stavebních prací je i stavba podzemního propojení s Besedním domem.