Cime 3 kvartal 2024

Brno plánuje obnovu zahrady u Arnoldovy vily za 20 milionů

Brno 2. září (ČTK) - Brno chystá v příštím roce obnovu zahrady Arnoldovy vily za 20 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladk (KDU-ČSL). Ve vile loni koncem roku začala rekonstrukce zhruba za 150 milionů korun. Město chce mít zahradu zrevitalizovanou před otevřením opravené vily.

Radní Brna odsouhlasili na obnovu zahrady 20 milionů korun. "Slavnostní otevření zrekonstruované Arnoldovy vily by se mělo odehrát v kultivovaném prostředí. Na základě vypracované projektové dokumentace revitalizace zahrady jsme se rozhodli vyčlenit peníze v rozpočtu," uvedl Hladík. Podle něj ale město prověří možnost, zda může získat peníze na zahradu i mimo rozpočet.

Arnoldova vila sousedí s vilami Tugendhat a Löw-Beer, je nejstarší z nich. Vznikla pro stavitele Josefa Arnolda v 60. letech 19. století. Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila vila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.

Na opravu vily se podařilo získat dotaci ve výši 38,5 milionu korun, celková investovaná suma dosáhne téměř 148 milionů korun. Veškeré práce na vile musí být hotové do března 2024, což bylo podmínkou pro čerpání dotace.