Brno navazuje spolupráci se Zbrojovkou, u areálu bude nová čtvrť

Brno 18. března (ČTK) - Společný postup přeměny rozvojového území v areálu bývalé Zbrojovky a motorárny Zetoru v Brně definuje smlouva, kterou ve středu radní města doporučili ke schválení zastupitelům. Dohoda mezi městem, společností Nová Zbrojovka a podílovým fondem IMOS development zachycuje projekty jako bulvár přes ulici bratří Mrštíků, vedení trolejbusu nebo protipovodňová opatření. V tiskové zprávě to dnes uvedl brněnský magistrát.

Ze dvou brownfieldů má v budoucnu vzniknout nová městská čtvrť, která bude naplňovat vizi města krátkých vzdáleností, v němž jsou vzájemně dostupné bydlení, práce, služby, vzdělávání a volnočasové aktivity. K tomu musí být i odpovídají dopravní dostupnost, rekreační plochy či školy a školky.

"Nová čtvrť bude napojena na veřejnou hromadnou dopravu. Prodloužením a propojením ulic Dukelská a Šámalova vznikne zcela nový bulvár propojující Husovice a Židenice. Část hromadné dopravy díky nové silnici nepojede po velkém městském okruhu, čímž se tam zlepší propustnost a plynulost dopravy," uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Současně se řeší veškerá potřebná infrastruktura. "Plánujeme přeložení stávající a také založení nové kmenové stokové sítě nebo protipovodňová opatření, bez kterých není možno rozvíjet celé území," dodal radní pro investice David Grund (ODS).

Smlouva vychází z připravovaných zásad pro spolupráci s investory, které jsou na programu nejbližšího zasedání zastupitelstva. Ze zásad vyplývá, že se investoři komerčních staveb v Brně mají podílet na rozvoji veřejné infrastruktury. Buď ji sami vybudují nebo na ni dají peníze.