Cime 3 kvartal 2024

Brno na září vyhlásilo anketu o využití pozemku bývalých kasáren na Kraví hoře

Brno 1. září (ČTK) - Brno od dneška na celé září vyhlásilo anketu, v níž se veřejnost může vyjádřit k budoucímu využití pozemků bývalých kasáren na Kraví hoře. Občanů se ptá, zda rozšířit park, nebo zachovat objekty pro experimentální tvorbu a kulturu. Novinářům to řekl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný (Piráti). Hvězdárna navrhuje rozšíření parku zhruba za deset milionů korun, které obnáší zbourání starých budov. Proti tomu se ale postavili umělci využívající budovy, vznikla i petice. Zájemci o hlasování najdou anketu na webu, podmínkou pro hlasování je uživatelský účet.

Město věc nechce rozhodnout samo, proto vyhlásilo anketu. Postoj vycházející z ankety sice nebude pro město závazný jako u referenda, přesto by k němu vedení chtělo podle Koláčného přihlédnout.

Anketa má dvě možnosti, a to buď "jsem pro rozšíření parku" nebo "jsem pro zachování současného využití lokality". "Argumentem pro rozšíření oblíbeného parku je to, že prostor bude sloužit široké veřejnosti, nejen úzkému kruhu uživatelů. Hvězdárna, která má tuto část území ve správě, má navíc již připravený projekt jeho proměny a začlenění do stávajícího parku," uvedl Koláčný. Díky tomu by mohly vzniknout další zelené plochy a v budoucnu se uvažuje i o vyhlídce nebo občerstvení.

Naproti tomu místní umělci vnímají místo jako specifické a cenné díky fungujícímu společenství hudebníků, umělců a kreativců. "Představuje pro ně ojedinělé útočiště, které zatím příležitostně otevírají veřejnosti při konání různých kulturních akcí. Tyto aktivity chtějí do budoucna posílit a celou lokalitu kultivovat," dodal Koláčný.

Původní montované stavby z druhé světové války se dnes pronajímají jako sklady, zkušebny nebo výtvarné dílny. Z asi 20 budov je v majetku města pět. Město tak řeší budoucnost využití menší části areálu, který jinak patří Vysokému učení technickému. O zbourání objektů se uvažuje kvůli jejich stáří, stavu i nálezu azbestu.