Brno může založit nájemní agenturu, pomůže lidem v nouzi získat nájemní byt

Brno 6. září (ČTK) - Brno může založit městskou nájemní agenturu, která by pomáhala lidem v bytové nouze získat nájemní bydlení v soukromém sektoru. Projekt, jehož je agentura součástí, dnes schválili zastupitelé. Pomoct by měl například rodinám s dětmi nebo seniorům a postiženým. Náklady jsou 25 milionů a město chce získat dotaci. Stejné náklady jsou i u dalšího sociálního projektu nazvaného Housing first. Zavedlo ho už předchozí vedení a nyní je jeho pokračování. Cílem je pomoct najít bydlení lidem v nouzi. I v něm chce Brno většinu nákladů spojených s prací sociálních pracovníků pokrýt dotací.

Podle informací města se v Brně zvyšuje počet osob v bytové nouzi. Za dva roky se zvýšil počet žadatelů o sociální byt o více než 60 procent a město konstatuje, že standardní bydlení je stále hůře dostupné pro všechny obyvatele. V pořadníku žadatelů o sociální byt s potřebou komplexní sociální podpory město eviduje přes 600 jednotlivců. Z toho je 160 seniorů, přes 350 lidí se potýká se zdravotním znevýhodněním. Z celkového počtu je 85 lidí zcela bez přístřeší.

Projekt na programové zabydlení domácností v bytové nouzi si klade za cíl vyřešit bytovou nouzi 40 domácností, dalších 15 bytů by chtělo město získat pomocí agentury. ČTK to řekl primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS). Agentura by měla navázat spolupráci se soukromými pronajímateli bytů. Současně vznikne garanční fond pro zajištění záruk pronajímatelům ohledně garance plateb nebo pro zajištění drobných oprav.

Dalším schváleným projektem je Housing first, který si klade za cíl ukončit bytovou nouzi 20 domácností pomocí pronájmu sociálního bytu. Sekundárním cílem je udržení bydlení 80 domácností, které byt získaly v předchozích sociálních projektech.

S projekty Rapid re-housing a Housing first na pomoc lidem v bytové nouzi přišlo Žít Brno, které bylo ve vedení radnice minulé volební období. Po vzoru Brna pak vyčlenila byty pro lidi v nouzi i další města. Nynější projekty jsou tedy jakýmsi pokračováním předešlých projektů.

Opoziční zastupitel David Aleš (zvolen za ANO) uvedl, že s některými nájemníky z dřívějších projektů byly problémy, které musely řešit městské části. Kerndl odpověděl, že oproti dřívějšku se nebudou lidé do bytů losovat, ale byt dostanou na základě vyhodnocení v souvislosti s prací sociálních pracovníků, čímž se eliminují problémy. "Za mě má projekt smysl, pokud budu vedený rozumným způsobem. Lidí, kteří se dostanou vlastním nezaviněním do tíživé situace, je velké množství," dodal Kerndl.