Komatsu potřebu bagr

Brno koupí za 3,5 milionu pozemky na Kamenném vrchu, chce tam stavět byty

Brno 2. září (ČTK) - Brno za 3,5 milionu korun koupí od soukromých vlastníků několik pozemků na Kamenném vrchu, plánuje tam výstavbu družstevních bytů. Město v místě vlastní už asi 90 procent pozemků. Po nákupu budou chybět už jen dva a s jejich majiteli město jedná, řekl dnes ČTK primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD). V první fázi vznikne 350 bytů za 1,75 miliardy korun. Kolaudace by měla být v roce 2025.

Nákup musí schválit zastupitelé. Město chce koupit pozemky o velikosti 825 metrů čtverečních za cenu obvyklou 4300 korun za metr čtvereční, celkem tedy za 3,55 milionu korun. Zaplacené budou z fondu bytové výstavby. "Pozemky v dané lokalitě jsou převážně ve vlastnictví města, asi desetinu tvoří pozemky v soukromém vlastnictví nebo ve spoluvlastnictví města a soukromých osob. Tyto pozemky přetínají celé území v několika pruzích, kvůli realizaci bytové výstavby je tedy potřeba je vykoupit, což se už v řadě případů podařilo a jednání s dalšími vlastníky nadále probíhají," uvedl radní pro majetek Róbert Čuma (Piráti).

Výstavba v lokalitě Kamenný vrch II nad ulicí Petra Křivky v městské části Nový Lískovec je rozdělená do dvou etap. V první etapě má vzniknout 350 bytů odhadem za 1,75 miliardy korun. Součástí investice je potřebná technická a dopravní infrastruktura včetně parkových úprav. "Atelier 99 pracuje v tuto chvíli na dokumentaci pro územní řízení, která by měla být na podzim hotová. Ke stavebnímu povolení bychom projekt chtěli dovést příští rok a v roce 2025 by se mělo kolaudovat,“ uvedl Oliva. Město jedná s městskou částí o tom, že by jeden z bytových domů zaplatila z vlastního rozpočtu, zůstal by v majetku města, které by ho svěřilo městské části jako dům s pečovatelskou službou.

Město vlastní bezmála 30.000 bytů, což je asi 15 procent z celkového bytového fondu v Brně. Zbytek je v soukromém vlastnictví. Družstevní bydlení spočívá ve výstavbě bytů na pozemcích města a vzniku družstva, v němž by bylo město garantem a lidé by do něj vstupovali s určitým vkladem. Hypotéku by si pak bralo družstvo. Po zaplacení hypotéky by město z družstva vystoupilo a byty by přešly na lidi. Město tak chce pomoct získat byt i lidem, kteří samostatně hypotéku nezískají, přitom ale mají příjem.