Cime 2 kvartál 2024

Brno hledá firmu, která postaví multifunkční halu s náklady až čtyři miliardy

Brno 1. prosince (ČTK) - Brno hledá společnost pro výstavbu nové multifunkční haly na výstavišti s předpokládanou cenou až čtyři miliardy korun bez DPH. Novinářům dnes o zahájení zadávacího řízení řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní by měl proces výběrového řízení trvat asi půl roku, na samotnou stavbu pak bude mít firma 30 měsíců. Hala s kapacitou až 13.000 návštěvníků má sloužit sportovním, kulturním a společenským akcím.

Radní města dnes schválili zahájení zadávacího řízení. "Smlouva se zhotovitelem bude pokrývat nejen výstavbu samotné budovy haly, ale také vybudování parkovišť a komunikací nebo inženýrských sítí. Z tohoto důvodu zakázku zadávají společně město Brno a tři městské společnosti, tedy Brněnské komunikace, Arena Brno a Teplárny Brno," uvedla Vaňková.

Podle ní je předpokládaná hodnota v dokumentaci v rozmezí 3,7 až čtyři miliardy korun bez DPH. Původně měla být cena nižší, zvýšila se ale s ohledem na růst stavebních materiálů. "Vzhledem k tomu, že je to nadlimitní veřejná zakázka, lze očekávat, že samotné zadávací řízení může, pokud nenastanou nějaké problémy, trvat přibližně šest měsíců. Na samotnou stavbu pak bude mít vítězná firma 30 měsíců od předání staveniště," uvedla Vaňková.

Pro zpřehlednění vlastnických vztahů a efektivní řízení stavby haly a infrastruktury dnes rada schválila změnu vlastnictví pozemků v místě stavby. "Pozemky, na kterých bude stát multifunkční hala, koupí od Veletrhů Brno další městská společnost Arena Brno. Cena bude stanovena znaleckým posudkem. Pozemky pro sousedící parkovací plochy a komunikace budou převedeny z majetku veletrhů, odkud se takzvaně odštěpí, do vlastnictví Brněnských komunikací," doplnil radní pro dopravu a člen představenstva obou městských firem Petr Kratochvíl (ODS).

Objekt bude mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží a nabídne 150 krytých parkovacích stání. Zázemí pro zápasy by tam měla najít například hokejová Kometa. Objekt ale bude mít podle města 30 různých způsobů využití.