Cime 3 kvartal 2024

Brno doplatí 20 milionů za projekt na atletickou halu, zatím ji nepostaví

Brno 8. prosince (ČTK) - Brno doplatí kolem 20 milionů korun za projektovou dokumentaci na stavbu atletické haly, která byla původně v plánu za 800 milionů u univerzitního kampusu. Novinářům to řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Univerzita chce dané místo využít pro stavbu jiných projektů, město zatím neví, zda halu vůbec postaví a případně kde. Společnosti Výstavba atletické haly Campus, kterou vytvořily firmy Imos Brno, Hochtief CZ a Sport Construction, už v minulosti Brno zaplatilo za projektovou dokumentaci přes 14 milionů korun.

O doplacení rozhodli radní. "Doplatíme částku kolem 20 milionů za zpracování projektové dokumentace. To byla ta poslední část ze vztahů, která nebyla dořešena. Projektová dokumentace nebyla na 100 procent, ale asi na 95 procent. Částka tomu odpovídá," uvedla Vaňková.

Pokud by se město podle ní rozhodlo postavit atletickou halu jinde, stejně by bylo potřeba projekt upravit. Město ale zatím nemá konkrétní lokalitu, kde by mohla hala být.

Město smlouvu se zhotovitelem s náklady na stavbu kolem 800 milionů uzavřelo v srpnu 2018 a mělo i platné stavební povolení. Po volbách se ale změnilo vedení a namísto koalice vedené hnutím ANO byla v čele radnice koalice vedená ODS. Vedení města pak projekt několikrát přerušilo a snažilo se na stavbu získat dotaci 300 milionů z Národní sportovní agentury, což se nepodařilo. Zhotovitel navíc časem s ohledem na nárůst cen stavebních materiálů požadoval navýšení částky o 200 milionů na miliardu korun. Vedení města se proto rozhodlo smlouvu ukončit.

Atletická hala má mít 2200 míst pro diváky a měla být k dispozici atletům z celé jižní Moravy, kterým zázemí především na zimní období chybí. Sloužit měla také Masarykově univerzitě. Za stavbu haly se v minulosti přímo na zastupitelstvu přimlouvali atleti, kteří přinesli i petici s 5000 podpisy. Za halu se přimlouvala i bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková, bronzová medailistka z olympijských her v roce 1996 v Atlantě a mistryně světa z roku 1997.