Cime 3 kvartal 2024

Brno chystá dvě sběrná střediska odpadů za 22 milionů Kč

 

Brno 20. února (ČTK) - Brno chce za 22 milionů korun postavit nové sběrné středisko odpadů v Lazaretní ulici v městské části Židenice a zbourat starý sběrný dvůr v Sochorově ulici v Žabovřeskách a postavit nový. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Město chce získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

Radní Brna dnes schválili podání žádosti o dotace. "Sběrné středisko odpadů není v Židenicích od roku 2013, kdy bylo zrušeno na ulici Nezamyslova. Na něm se ročně shromáždilo přes 1000 tun odpadu. Potenciál této lokality je dostatečný," uvedl Hladík.

Proto město plánuje výstavbu střediska v Lazaretní ulici za 12,1 milionu korun. Chce získat dotaci kolem deseti milionů korun, zbytek by dalo z vlastního rozpočtu.

V Sochorově ulici vzniklo už v minulosti provizorní sběrné středisko. Nahradilo zrušenou sběrnu, která zmizela kvůli výstavbě administrativně-bytového komplexu v této lokalitě. Provizorní sběrné středisko odpadů ale neodpovídá standardům technicky ani hygienicky, nevyhovující je například zabezpečení proti vstupu nepovolaných lidí, osvětlení nebo velikost manipulačních ploch. "Naším cílem je to staré zbourat a vybudovat nové sběrné středisko, které bude odpovídat standardům a bude povoleno jako stavba trvalá," uvedl Hladík.

Součástí bude plocha pro pohyb nákladních vozidel, nové inženýrské sítě, osvětlení i sociální zázemí pro službu. Náklady jsou deset milionů korun, z toho by dotace mohla pokrýt kolem osmi milionů a zbytek by dalo město.