Komatsu potřebu bagr

Brno chystá družstevní bydlení, má pomoct mladým lidem k bytu

Brno 28. srpna (ČTK) - Brno chce zavést družstevní bydlení. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Projekt má pomoct získat byt mladým lidem, kteří nedosáhnou na hypotéku, ale mají na splácení. Projekt spočívá ve stavbě bytů na pozemcích města a vzniku družstva, kde bude město a lidé s vkladem od 400.000 do 700.000 korun. Hypotéku si pak vezme celé družstvo, jakmile ji splatí, město z družstva vystoupí a byty přejdou na lidi. Podávání žádostí o družstevní bydlení začne podle Hladíka elektronickou formou 1. října.

Podmínkou kromě vkladu je, že zájemce musí být občanem České republiky nebo členského státu Evropské unie, musí mu být od 18 do 36 let, nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a příjem samoživitele nebo manželského či partnerského páru musí být v rozmezí od 35.000 do 50.000 korun čistého. Potřeba bude i výpis z rejstříku trestů nebo potvrzení o bezdlužnosti například ze zdravotní pojišťovny nebo finančního úřadu.

Od ceny bytu se odečte původní vklad družstevníků, zbylou částku doplatí v měsíčních splátkách a po doplacení hypotéky družstvem přejde byt na jednotlivé vlastníky. "Smyslem bytového družstevnictví je zajistit dostupné bydlení. Chceme pomoct mladým rodinám, které mají omezené příjmy a nedosáhnou na hypotéky. Založením bytového družstva bude město garantovat lepší podmínky vyjednané s bankou nebo dodavateli družstva pro výstavbu domů," řekl Hladík.

Brno chce stavět takové byty v městské části Černovice v lokalitě Na Kaménkách, v Novém Lískovci na Kamenném vrchu a ve Starém Lískovci na Západní bráně.

Brno vlastní bezmála 30.000 bytů, což je asi 15 procent z celkového počtu bytů. Většinu z městských bytů mají ve správě městské části, kterých je v Brně 29.