Komatsu potřebu bagr

Brno chystá dostavbu kanalizace za 2,5 milirady, požádá o dotaci

 

Brno 24. července (ČTK) - Brno chystá dostavbu kanalizace zhruba za 2,5 miliardy korun. Dotkne se pěti městských částí a bude obsahovat výstavbu dvou retenčních nádrží. ČTK to dnes řekl radní Brna zodpovědný za investice David Grund. Město podá žádost o dotaci ve výši 1,25 miliardy korun, která by mohla pokrýt část projektu v některých městských částech. Práce by měly být hotové do konce roku 2023.

Podání žádosti o dotaci dnes schválili brněnští radní. Pokud město dotaci získá, pokryje zhruba polovinu nákladů. Kanalizace by se měla dostavět v městských částech Brno-jih, Bosonohy, Maloměřice a Obřany, Líšeň a Tuřany. "Posledních osm měsíců se věnujeme projektu dostavby kanalizace. Když jsme projekt přebírali, měl nastavený harmonogram v naprostém nesouladu s podmínkami výzvy ministerstva životního prostředí," uvedl Grund.

V minulém volebním období mělo investice na starosti hnutí ANO, které je nyní v opozici. "Parametry původní zadávací dokumentace navíc prakticky vylučovaly možnost ucházet se o financování z evropských zdrojů. Naráželi jsme na řadu nevyjasněných otázek v rámci projektu, zejména ve směru k Evropské komisi a její agentuře Jaspers," řekl Grund. Podle něj se díky jednání s agenturou podařilo zpracovat studii proveditelnosti a získat územní rozhodnutí, čímž město splnilo základní podmínky pro podání žádostí.

Obyvatelům dotčených městských částí přinese projekt fungující kanalizační síť. Odpadní vody z těchto částí Brna a plánovaných retenčních nádrží skončí v čistírně odpadních vod, která má vyhovující kapacitu. Díky tomu se zlepší i kvalita vody ve vodních tocích.