Komatsu potřebuju Bagr

Brno chce zvýšit věkový limit pro startovací byty na 40 let

Brno 16. června (ČTK) - Brno chce z 35 na 40 let zvýšit maximální věkový limit pro lidi, kteří mohou využívat městské startovací byty. Primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD) v tiskové zprávě uvedl, že je to reakce na praktické zkušenosti, protože situaci na trhu bydlení ovlivnila covidová pandemie a také ekonomické dopady války na Ukrajině. Zvýšil se i úrok hypoték, které by měly sloužit pro obstarání vlastního bydlení. Město má nyní 142 startovacích bytů, kde je snížené nájemné od 65 do 90 korun za metr čtvereční.

Změnu pravidel pronájmu obecních bytů, která úpravu věku pro startovací bydlení zahrnuje, musí schválit červnové zastupitelstvo. "Umožníme tak ucházet se o startovací byt i lidem starším, ale z hlediska cílové skupiny stále potřebným. Takto město aktivně podpoří stále ještě mladé rodiny, v jejichž prospěch byla kategorie startovacích bytů zavedena, ale za dost odlišných podmínek trhu bydlení," uvedl Oliva.

Podle něj situaci na trhu bydlení ovlivnilo v posledních letech několik faktorů jako covid nebo ekonomické dopady války na Ukrajině a příliv ukrajinských uprchlíků do České republiky. "Současně došlo k razantnímu zvýšení úroků hypotečních úvěrů a úroků překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření, které by měly sloužit pro obstarání vlastního bydlení. Výsledkem je, že cena vlastnického bydlení a jeho dosažitelnost se vzdálila průměrnému zástupci generace současných dvacátníků a třicátníků a přiblížila se ještě více věku 40 let a více," řekl Oliva.

Podle něj se také stává nedostupné i nájemní bydlení v soukromých a obecních nájemních domech. "Zájem o nájemní bydlení převyšuje nabídku na trhu, a cena tak výrazně roste, zejména ve větších městech včetně Brna. Šance na získání jiného bydlení do 35 let věku je tak reálně výrazně omezena," dodal Oliva. Brno vlastní zhruba 30.000 bytů, což je 15 procent celkového bytového fondu ve městě. Zbytek vlastní soukromníci.