Mercedes

Brno chce za 735 mil. postavit na Červeném kopci sociálně-zdravotní komplex

Brno 19. ledna (ČTK) - Brno plánuje stavbu sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci za 735 milionů korun. Asi 85 procent by měla pokrýt dotace, řekla dnes novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS). Komplex nabídne kolem 150 lůžek lidem, kteří potřebují jak sociální, tak zdravotní péči, například lidem s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Součástí projektu je 51 parkovacích míst.

Radní dnes doporučili zastupitelům schválit posouzení tohoto projektu a jeho zařazení do rozpočtu města. "Sociálně zdravotní komplex připravujeme nějakou dobu. Tento typ služby ve městě chybí. Máme sice léčebny dlouhodobě nemocných, ale tam nemohou zůstávat lidé, kteří už nepotřebují zdravotní péči v takovém rozsahu, ale nesplňují parametry přijetí do domovů seniorů," uvedla Vaňková.

Komplex by mohl sloužit například lidem s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Nyní se pracuje na projektové přípravě, která by mohla být hotová do konce července letošního roku. "Komplex má tři samostatné pavilony, které budou propojené jednopodlažní vstupní halou," uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj se počítá se zelenou střechou, která pomůže ochlazovat okolí v horkých dnech a v zimě poskytne nutnou izolaci. "V pavilonech bude zázemí pro pacienty, ordinace lékařů, pracovny zdravotních sester, rehabilitační místnosti, kaple nebo třeba prostory pro stacionární péče," řekl Hladík.

Projekt počítá s vybudováním 51 parkovacích míst. Z nákladů 735,7 milionu korun by měla 85 procent pokrýt dotace. Město by tak zaplatilo necelých 160 milionů.

Areál na Červeném kopci sloužil od 60. let minulého století jako léčebna dlouhodobě nemocných. Teď ale není v dobrém stavu a provoz LDN tam skončil.