husqvarna

Brno chce postavit dvacetimetrovou rozhlednu na Červeném kopci

Brno 5. října (ČTK) - Brno plánuje, že postaví rozhlednu na Červeném kopci. Měla by být vysoká přibližně 20 metrů a předběžné náklady jsou pět až sedm milionů korun, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Měla by stát v místech nad Kamennou kolonií v blízkosti ulice Jaroslava Foglara.

Radní schválili vypracování investičního záměru. "Červený kopec je jedním z mála míst v Brně, odkud je nádherný výhled na celé město se všemi jeho dominantami. Rádi bychom tuto významnou lokalitu nadále rozvíjeli a zvýšili její atraktivitu," uvedla Vaňková.

Rozhledna by měla stát v zahrádkářské kolonii na pozemku města. Pozemek nyní nikdo nevyužívá, je zarostlý náletovými rostlinami. Přístup na rozhlednu bude možný pouze pro pěší, auta budou mít podle města vjezd zakázán.

Součástí plánu je i vybudování přístupové cesty a sanace blízkého svahu. "Rozhledna by měla být vysoká přibližně 20 metrů. Její nosná konstrukce by měla být celodřevěná s tím, že v každém patře budou naučné tabule a fotografie. Ve spodní části bude prostor, kam se mohou návštěvníci schovat v případě nepřízně počasí," řekla Vaňková.

Okolí Kamenné kolonie a Červený kopec je podle ní vyhledávaným místem odpoledních procházek mnoha Brňanů. "Rozhledna jistě bude oblíbeným zastavením těchto výprav. Předběžné odhady nám říkají, že by stavba mohla vyjít na pět až sedm milionů korun. Více budeme znát po vypracování projektové dokumentace,“ dodala primátorka.

Červený kopec je národní přírodní památkou na území centrální městské části Brno-střed. Na kopci roste pestrá skladba stromů, jako jsou akáty, buky, smrky, borovice, lísky, lípy, jasany i javory, navíc jasmín, šípkové keře i černý bez. I proto je lokalita cílem odborných exkurzí a vědeckého zájmu. Brno loni otevřelo rozhlednu Holedná v městské části Jundrov.