Cime 1 kvartál 2024

Brno chce postavit cyklostezku v Řípské ulici, náklady jsou 44 milionů

Brno 27. června (ČTK) - Brno plánuje v Řípské ulici postavit cyklostezku, která propojí ulice Olomoucká a Tuřanka, kde už cyklisté pruh využívají. V tiskové zprávě to uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Odhadované náklady včetně částky za výkup pozemků a projektovou přípravu jsou 44 milionů. Cyklostezka má být dlouhá asi 1750 metrů.

Radní schválili investiční záměr na vznik cyklostezky. "Nová cyklostezka povede podél ulice Řípské a propojí ji s ulicemi Olomouckou a Tuřankou, kde již cyklisté svůj pruh využívají. V budoucnosti bude součástí hlavní trasy mezi Brnem a obcemi v okolí Šlapanic,“ řekla Vaňková.

Řípská ulice patří mezi velmi vytížené komunikace. "A to jak pro automobily, tak autobusy a nákladní dopravu, proto jsme zvolili trasu mimo hlavní koridor. Obousměrná stezka pro cyklisty povede podél jižní strany ulice. Tímto způsobem se zároveň podařilo eliminovat počet přejezdů přes ulici, průjezd Slatinou na kole tak bude bezpečnější," řekla Vaňková.

Před stavbou je nutné vykoupení pozemků, které vlastní fyzické i právnické osoby. Odhadovaná částka na vznik cyklostezky proto činí 44 milionů včetně výkupu i projektové přípravy. "Cyklostezka bude dlouhá cirka 1750 metrů. Na několika místech však není z prostorových důvodů možné vést ji zcela samostatně, proto jsme přistoupili ke zrušení stávajícího zálivu pro podélné parkování a povede tudy cyklopruh. Celkem se to dotkne 35 parkovacích míst, ty budou nahrazeny 12 novými na ulici Kigginsově," doplnil radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).