husqvarna

Brno chce koupit nemovitosti bránící stavbě stadionu za Lužánkami

Brno 24. dubna (ČTK) - Brno chce nabídnout peníze za nemovitosti podnikatele Libora Procházky, které v lokalitě za Lužánkami brání stavbě fotbalového stadionu. Radní se dnes shodli na peněžitém vypořádání, schválit to musí ještě zastupitelstvo. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Procházka prosazuje výměnu nemovitostí za nemovitosti. Město se mu nejprve snažilo nabídnout domy, ale proti tomu se postavili lidé a část politiků.

Stadion za dvě miliardy korun s kapacitou 30.000 míst má stát v místě chátrajícího stadionu. Zbrojovka tam vyhrála poslední titul, ale na počátku tisíciletí ho opustila. Procházka má na pozemcích města poblíž stadionu podzemní garáže, tenisovou halu a komunikace. Jejich hodnota je kolem čtvrt miliardy korun. Dokud město situaci nevyřeší, nemůže stadion stavět. Navíc už prohrálo s Procházkou soud kvůli tomu, že se střecha garáží užívá jako parkoviště.

Radní doporučují zastupitelstvu schválit, aby město pokračovalo v jednání s Procházkou, ale aby mu nabídlo finanční vypořádání. Dříve chtělo vyhovět Procházkovi a dát mu nemovitosti, ale proti směně devíti bytových domů se postavili nájemníci a proti směně pěti památkových domů protestovala opozice, ODS vytvořila i petici. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) řekl, že Procházka dává přednost dohodě s městem, ale pokud se nedohodnou, může majetek prodat i někomu jinému. Město by v takovém případě jednalo i s dalším vlastníkem.

Radní naopak nepodpořili usnesení o tom, že se má s Procházkou zahájit rozhodčí řízení nebo rozhodčí soud kvůli používání přilehlých komunikací. Město muselo kvůli prohranému soudu Procházkovi zaplatit miliony za užívání střechy garáží, další žalobu kvůli používání komunikací může Procházka podat. Podle Mrázka je škoda, že se město nechce pustit do rozhodčího řízení nebo soudu, který by ukázal, zda komunikace patří k pozemkům města, nebo podnikateli. Podle Mrázka totiž k této problematice existují dvě rozdílná rozhodnutí soudů. Brno řeší s Procházkou spor více než 13 let.