Komatsu potřebu bagr

Brno bude zkoumat, jak zlepšit cyklodopravu v okolí Šumavské ulice

Brno (ČTK) - Brno chce v okolí Šumavské ulice v Králově Poli a Žabovřeskách navrhnout úpravy infrastruktury, aby byla pro cyklisty bezpečnější a pohodlnější. Radní dnes vybrali zhotovitele studie, který ji má do čtyř měsíců od podpisu smlouvy zpracovat. Město si od ní slibuje, že přinese nové možnosti, jak cyklistickou dopravu v oblasti vylepšit, uvedl dnes na tiskové konferenci radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

V oblasti je několik vysokých škol a s nimi souvisejících institucí,například Moravská zemská knihovna nebo studentské koleje. "Studenti jsou silná cílová skupina pro využívání kola jako dopravního prostředku. Nejen u nich chceme cyklodopravu podporovat," uvedl Kratochvíl. Studii město nechává zpracovat i s ohledem na plánovanou rekonstrukce části ulic Veveří a Minské. Kromě zlepšení cyklodopravy poslouží i jako součást podkladových materiálů plánovaného rozvoje cyklistických tras a k aktualizaci Cyklogenerelu z roku 2011.

Kdy se začnou Minská a Veveří rekonstruovat, zatím není zřejmé. Aktuálně se připravuje projekt. Podle Kratochvíla se počítá s tím, že po Veveří povede od křižovatky s Nerudovou ulicí dále směrem z centra cyklostezka a také se změní polohy tramvajových zastávek. Důvodem je jak lepší přístupnost z parkovacího domu, který je ve výstavbě, tak lepší přístup do SONO centra. Minská se má rekonstruovat ve své horní části, níže do Žabovřesk už je několik let po rekonstrukci.

Na rozvoj cyklistické dopravy chce město navázat také v dalších ulicích, například v Pekařské nebo Vídeňské. "Úprava řady velkých ulic je ve fázi projektu a se stavbou budeme začínat podle toho, jak budou připravené. Všechny pro nás mají vysokou prioritu," řekl Kratochvíl.