Cime 2 kvartál 2024

Brněnští radní schválili zbylé čtyři úpravy návrhu nového územního plánu

Brno 20. října (ČTK) - Čtyři zbylé úpravy návrhu nového územního plánu schválila dnes brněnská městská rada. Novinářům to řekl radní pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL). Plán s asi 50 změnami bude vyvěšen nejpozději 5. listopadu, 7. prosince ho čeká třetí veřejné projednání a do 14. prosince bude možné ke změnám podávat námitky. Brno má nyní územní plán z roku 1994, příští rok uplyne termín, do kdy musí mít město schválený nový.

Úpravy vycházely z požadavků městských částí a často se shodují i s připomínkami veřejnosti. Vztahovaly se k městským částem Brno-střed, Bohunice, Královo Pole a Líšeň. První úprava se týkala lokality Dvořiště-Vyhlídalova-Lány, která reagovala na nesouhlas městských částí Bohunice a Starý Lískovec a také na připomínky občanů. "Na jejich základě dochází k vymezení ploch zeleně namísto ploch pro výstavbu. Díky tomu dojde k rozšíření zeleně do blízkosti intenzivní zástavby," uvedl Chvátal.

Podobným způsobem reaguje město na připomínky veřejnosti a městské části líšeň, a proto snižuje v lokalitě Šimáčkova výškové úrovně budov na tu nejnižší. "V Králově Poli v místech sokolovny na Srbské uvádíme celou plochu do chráněných ploch veřejné vybavenosti a poslední úprava vymezuje v městské části Brno-střed plochu pro komunikaci, která bude sloužit jako nový vstup do připravované čtvrti Špitálka," řekl Chvátal.

Brno potřebuje nový územní plán, aby se mohlo rozvíjet. Starý územní plán, ač po četných změnách, neumožňuje proměnu některých bývalých průmyslových areálů pro současné potřeby, především pro bytovou výstavbu. Nový územní plán také komplexně upravuje protipovodňovou ochranu.