husqvarna

Brněnská metropolitní oblast chystá projekty za 1,7 miliardy korun

Brno 28. prosince (ČTK) - Brněnská metropolitní oblast, která zahrnuje Brno a okolní obce, připravuje v novém programovacím období projekty za 1,7 miliardy korun. Týkat se budou dopravy, vzdělávání nebo sociálních věcí. V novém období v letech 2021 až 2027 může oblast získat celkem osm miliard korun z evropských prostředků. V dnešní tiskové zprávě to uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Brněnská metropolitní oblast zahrnuje přes 180 obcí včetně Brna a jeho okolí, celkem v nich žije asi 700.000 obyvatel.

Řídící výbor Brněnské metropolitní oblasti schválil projekty za 1,7 miliardy korun. "Brněnská metropolitní aktuálně realizuje například Dům pro Julii, tedy hospic, který nabídne péči rodinám dětí s nevyléčitelnou nemocí, a čerstvě byla dokončena stavba tramvajové trati do kampusu. Pro Brno tedy staré období ještě nekončí, ale zároveň už město připravuje projekty pro nové období," uvedl uvolněný zastupitel pro stategický rozvoj a metropolitní spolupráci Martin Příborský (ODS).

Za nejvíce peněz v hodnotě 1,4 miliardy korun je pět projektů v dopravě. Projekty zahrnují například výstavbu nové smyčky v lokalitě Pisárky-Bohunice nebo rozvojovou lokalitu Přízřenice, kde se počítá s modernizací tramvajové trati Bohunická-Moravanské lány-Modřice.

Dalších 19 projektů se zaměřuje na výstavbu nových a rozšíření kapacity současných mateřských škol. Celá metropolitní oblast se potýká s nedostatkem míst ve školkách, což souvisí se stěhováním lidí z měst do venkovských oblastí. V sociálních službách uspěl projekt Diecézní charity Brno, jehož cílem je zvyšovat dostupnost domácí hospicové péče pro nevyléčitelně nemocné lidi, kteří chtějí strávit poslední chvíle života v domácím prostředí.

Brněnská metropolitní oblast může získat do roku 2027 dotace osm miliard korun. S vypsáním dalších výzev se počítá na jaře 2023 a budou například v cyklodopravě, v přestupních terminálech, v infrastruktuře sociálních služeb či nových tramvajových tratí a nově také v obnově a udržení kulturního dědictví. "Na základě detailní analýzy území víme o jeho problémech a potřebách a jsme schopni je řešit prostřednictvím integrovaných projektů a ty financovat mimo jiné pomocí nástroje integrovaných teritoriálních investic," dodala Vaňková.