Mercedes

Bosonohy musí kvůli cyklostezce získat souhlas přes 100 majitelů zahrádek

Brno (ČTK) - Brněnská městská část Bosonohy připravuje zhruba za 25 milionů korun cyklostezku do Kohoutovic. Cyklisté či pěší by se tak pohodlně a bezpečně mohli dostat až do vyhledávané obory Holedné a dál do Žebětína. Vedení Bosonoh ale nejprve musí získat souhlas více než 100 majitelů zahrádek, přes které je trasa naplánovaná. Nabízí jim za to pohodlnější přístup k jejich pozemkům, řekl novinářům starosta Bosonoh Martin Černý (KDU-ČSL).

"Bosonožští dosud neměli žádnou možnost, jak bezpečně v okolí vyjet. Nyní by totiž cyklisté museli vyhledávat trasu přes Starou dálnici nebo přes silnici v ulici Chironova, která pro ně není bezpečná. Chodci i cyklisté tuto oblast přitom velmi využívají, protože je v lesích," řekl Černý.

Pro radnici je důležité dohodnout se s majiteli až 100 zahrádek, přes jejichž pozemky by měla cyklostezka vést. "Cesta historicky uhnula mimo a kvůli tomu fakticky zasahuje do pozemku majitelů zahrádek. Někde jde jen o 30 centimetrů, někde o metr nebo metr a půl. Snad se nám podaří zajistit souhlas s umístěním stavby a následně se dohodneme na výkupu nebo bezúplatném daru pozemku. Majitele individuálně oslovujeme a jednáme s nimi. Chceme jim vysvětlit, že to pro ně neznamená žádné omezení, protože oplocení a vstupy do zahrádek mají již dávno zařízené," dodal starosta.

Tím, že tam vznikne asfaltová trasa, podle něj majitelé získají lepší přístup ke svým pozemkům. Pocítí to především v zimě, kdy tam dostupnost zahrádek není komfortní.