husqvarna

Bohumín nabídne zájemcům 52 nových bytů v opravené kolonii z roku 1908

Bohumín (ČTK) - Bohumínská radnice nabídne zájemcům 52 nových bytů v opravené kolonii z roku 1908. Licitace nájemného se připravuje na květen a červen. Vyvolávací cena bude od 95 Kč na metr čtvereční. ČTK to dnes řekla mluvčí města Jana Končítková. Náklady na opravu bytů a okolí domů byly na 173 milionů korun. Šlo o jednu z největších investic města za poslední roky.

Proměna osmi domů z roku 1908, které byly zdevastované, začala na jaře roku 2021. Během dvou let dalo město přebudovat 64 původních bytů s lokálním vytápěním na 52 dvou- až čtyřpokojových bytů s balkony, vnitřním zateplením a centrálním vytápěním. "Většina jich je mezonetových, nejmenší má 69 metrů čtverečních, největší pak 123 metrů čtverečních včetně teras," uvedla mluvčí.

Jedna z největších investic posledních let si vyžádala 159 milionů korun na rekonstrukci domů a dalších 14 milionů směřovalo na vybudování chodníků a parkovišť. "Jde o prémiovou adresu v centru města. V bezprostřední blízkosti je školka a zastávka veřejné dopravy, do pěti minut pěší chůzí základní škola i obchod. Byty jsou svým pojetím prostorově velkorysé a splňují nároky na exkluzivní bydlení. Navíc se nám díky vnitřnímu zateplení podařilo zachovat historický ráz kolonie, díky čemuž se stane jednou z atraktivních architektonických dominant města," řekl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Radnice očekává, že o nové bydlení bude velký zájem. Vzhledem k vysokému počtu nabízených bytů rozdělila termíny licitací do čtyř bloků. První se uskuteční 15. a 17. května, další 29. a 31. května, pokračovat budou 12. a 14. června a 26. a 28. června. "Kromě běžných prohlídek jednotlivých bytů zvažujeme i obdobu dne otevřených dveří, kdy bychom umožnili lidem si prohlédnout jeden ze zrekonstruovaných domů," uvedla vedoucí správy domů bohumínské radnice Kateřina Pálková.

Většina nájemců, kteří uspějí ve veřejné licitaci, si bude moci převzít klíče od nových bytů do poloviny letošního roku. "V souladu s plánovaným harmonogramem dokončujeme finální práce a úpravy včetně dostavby nových komunikací i parkovišť, následně plánujeme celou plochu ozelenit výsadbou zhruba 100 stromů. Za dva měsíce bude vše připraveno k tomu, aby červená kolonie opět ožila," podotkl místostarosta Bohumína Lumír Macura (ČSSD).